Малко по-рано днес Китай даде съгласието си да отпусне средства за европейския спасителен фонд. Това са заявили пред АФП източници от ЕС, непосредствено преди срещата на европейските лидери, смятана за решаваща за плана за спасяване от дълговата кризата.

Пекин може да спаси еврозоната с помощта на своите валутни резерви, но каква е цената на подобна помощ, пита се Sueddeutsche Zeitung. И двете страни биха били доволни от подобна сделка.

В еврозоната от пари се нуждае не само Гърция, която е на прага на фалита, но и Испания, Италия, Ирландия и Португалия.

Китай пък се стреми да да намали зависимостта си от долара на фона на това, че голяма част от валутните му резерви са съсредоточени в американски държавни облигации.

Според икономисти Поднебесната вече е инвестирала четвърт от своите резерви в европейски ценни книжа. Сумата обаче не може да бъде посочена, тъй като Пекин пази строго мълчание по въпроса, а европейските страни често не знаят кой купува дълговите им книжа.

Но всичко си има цена. ЕС е важен търговски партньор на Китай и Пекин е заинтересуван от неговата платежоспособност.

Но най-големият залог всъщност е друг. Китай иска да бъде признат за пазарна икономика, което е равносилно на признание на икономическата и политическа тежест на страната в света.

Дали обаче еврозоната е готова да плати тази цена?