В началото на тази седмица на Уолстрийт Dow Jones е близо до 11 000 пункта, Nasdaq наближава двугодишен връх, а отчетният период за първото тримесечие започва, информира CNNMoney.

Индексът Dow Jones премина границата от 11 000 пункта точно преди края на петъчната сесия, но в крайна сметка затвори с 18-месечен връх под психологическата граница. S&P 500 също записа 18-месечен връх. В същото време, технологичният Nasdaq се намира на най-високото си ниво от юни 2008 г.

Тримесечните отчети на компании ще започнат да заливат пазара през тази седмица, а резултатите се очаква да бъдат много добри. Намаляването на разходите и сравненията с лошото първо тримесечие на 2009 г., се очаква да подобрят резултатите, но инвеститорите също така ще искат да видят и дали приходите на компаниите нарастват. Това, което бизнесът казва за остатъка от годината ще бъде от основно значение, особено на фона на многомесечните върхове на индексите.

Печалбите на компаниите се очаква да са нараснали с почти 37% спрямо първото тримесечие на 2009 г. според Thomson Reuters, докато прогнозата за приходите е за 10% ръст.

По традиция Alcoa дава началото на отчетния период днес, като резултатите й за първото тримесечие ще се оповестят след началото на сесията. Alcoa е една от петте компании от Dow Jones, които ще обявят резултати през тази седмица. Останалите са Intel (вторник), JPMorgan Chase (сряда ), Bank of America (петък) и General Electric (петък). Технологичният гигант Google също ще обяви резултатите си в четвъртък.

Щатските инвеститори ще следят и новините около Гърция, на фона на спекулациите, че страната скоро може да получи спасителни средства от ЕС и МВФ.

Икономически новини през седмицата

Понеделник: Бюджетът на министерството на финансите се очаква да покаже 67.5 млрд. долара излишък, в сравнение със 191.6 млрд. долара дефицит за февруари, съгласно проучване на Briefing.com сред икономисти.

Вторник: Дефицитът по търговският баланс за февруари се очаква да е нараснал до 39 млрд. долара в сравнение с 37.3 млрд. долара през януари.

Във вторник ще станат ясни и цените на вноса и износа.

Сряда: Продажбите на дребно за март дават началото на интензивен ден за икономически данни. Продажбите се очаква да са нараснали с 1.1% след ръст от 0.3% за февруари. Продажбите, с изключение на автомобилите, се прогнозира да са се повишили с 0.5%, след ръст от 0.8% за февруари.

Индексът на потребителските цени също ще е ясен в сряда. Индексът се очаква да е нараснал с 0.1% през март. Според прогнозите, основната инфлация, която изключва волатилните цени на хранителните и енергийните продукти, ще е нараснала с 0.1%.

Правителството на САЩ също така ще публикува седмичните данни за петролните запаси и данните за стоковите запаси за февруари. "Бежовата книга" на ФЕД, която представлява описание на състоянието на икономиката на САЩ също се очаква в сряда.

Четвъртък: Пореден интензивен ден откъм новини, в който най-много ще са седмичните данни за броя на първоначалните молби за помощи при безработица.

Очаква се близо 440 000 американци да са подали нови молби за помощи при безработица, в сравнение с 460 000 в предходната седмица.

Петък: Пазарите могат да бъдат раздвижени от данните за началното строителство и разрешителните за строеж.

Индексът на потребителското доверие на Мичиганския университет трябва да бъде публикуван след началото на търговската сесия. Индексът се очаква да е нараснал до 75.0 пункта, в сравнение със 73.6 пункта през март.