Оптимизмът на Уолстрийт нараства, но натовареният календар през тази седмица може да подложи на тест решителността на биковете, пише CNNMoney.

Щатските индекси нараснаха през миналата седмица като S&P 500 достигна най-високото си ниво от септември 2008 г., а Nasdaq затвори с връх от декември 2007 г. насам. Dow Jones приключи седмицата почти без промяна.

Към петък Dow и S&P 500 са на път да приключат годината с ръст от по 10%, докато Nasdaq нараства с 16% през 2010 г.

Пазарът получава подкрепа от увеличаващите се признаци, че икономическото възстановяване набира известна сила. По-рано този месец икономисти от Goldman Sachs завишиха прогнозата си за ръста на щатската икономика през 2011 г.

Инвеститорите обаче ще очакват няколко доклада за състоянието на икономиката през тази седмица, включително данните за инфлацията, продажбите на дребно и строителството на нови домове.

Инвеститорите обаче следят не само щатската икономика. Европа продължава да се бори с дълговите проблеми на определени страни, а през уикенда стана ясно, че инфлацията в Китай продължава да расте.

Инвеститорите следят отблизо и случващото се във Вашингтон. Комитета за операции на открития пазар (FOMC) Към Федералния резерв се събира във вторник, а дебатите в Конгреса относно данъчните облекчения и фискалните стимули се очаква да продължи.

Доходността на щатските държавни ценни книжа скочи през миналата седмица след като инвеститорите се насочиха към по-рискови активи. Трейдърите също така ще продължат да следят щатския долар, който засилва позициите си на валутния пазар. По-скъпият долар обикновено се отразява отрицателно на цените на някои суровини и може да понижи цените на акциите някои компании в промишления сектор.

Какво да очакваме тази седмица?

Понеделник: За днес няма насрочени икономически или корпоративни събития, които да повлияят съществено на пазара.

Вторник: Очакват се данните за продажбите на дребно и инфлацията при цените на едро в САЩ.

Икономистите очакват продажбите на дребно в САЩ да са нараснали с 0.8% през ноември. Продажбите скочиха с 1.2% през октомври. Ако бъде изключен автомобилния сектор, ръстът при продажбите се очаква да бъде 0.6%.

Индексът на производствените цени за ноември се очаква да отбележи повишение от 0.5%, след ръст от 0.4% в предходния месец. Прогнозата за основния индекс, който не включва цените на хранителните и енергийните продукти, е за повишение от 0.3%.

След отварянето на щатския пазар отделни данни се очаква да покажат, че бизнес запасите са се увеличили с 0.6%.

Изявлението на FOMC също се очаква във вторник. Прогнозите са, че централната банка на САЩ ще остави основната си лихва без промяна близо до нулевото ниво.

Сряда: Индексът на потребителските цени в САЩ се очаква да отбележи 0.2% ръст за ноември, като повишението ще е същото както в предходния месец. Икономистите очакват потребителските цени, с изключение на цените на хранителните и енергийните продукти, да отбележат повишение от 0.1%.

Другите данни, които се очакват в сряда са свързани с производството в щата Ню Йорк, както и с промишленото производство и използването на производствения капацитет.

Четвъртък: Седмичните данни за броя на първоначалните молби за помощи при безработица се очаква да отчете лек ръст до 425 000 в сравнени с 421 000 в предходната седмица.

Също в четвъртък се очаква данни, които да покажат ръст в началното строителство на еднофамилни жилища и в молбите за разрешителни за строеж за ноември.

FedEx и General Mills са сред компаниите, които трябва да обявят тримесечните си резултати в четвъртък. Производителят на BlackBerry Research In Motion пък се очаква да публикува резултатите си след края на щатската сесия.

Петък: В последния ден за седмицата се очаква индексът на водещите икономически индикатори да отбележи ръст от 1.2% за ноември след повишение от 0.5% в предходния месец.