Във Великобритания все повече се говори за потенциално излизане от границите на ЕС, като референдум по този въпрос в страната може да се проведе най-рано през юни.

Спекулациите за напускането на ЕС инициираха много коментари, като анализаторите предупреждават за негативни ефекти за бизнеса, включително спад на цените на имотите в Лондон и поевтиняване на паунда.

Какви биха били последствията, ако Великобритания напусне ЕС?

Секторът на финансовите услуги генерира приходи в размер на 180 милиарда паунда на година, което е около 12% от икономиката на Великобритания, и носи доходи от 66 милиарда долара за британската хазна.

В някои сфери, като валутната търговия (41% от общата в света) и търговията с деривати (49% от световните), Лондон е безспорен пазарен лидер. Противниците на потенциалното излизане на Великобритания от ЕС се опасяват, че подобно действие ще доведе до загуба на позиции в тези сфери, за сметка на основните конкуренти на Лондон.

Въз основа на настоящия режим, британските фирми са свободни да правят бизнес, в която и да е страна от ЕС, след получаване на „паспорт“ от британските регулатори. За водещи неевропейски банки, като JPMorgan Chase & Co., Credit Suisse Group AG или Nomura Holdings, това е сравнително голяма пречка пред развитието на бизнеса им на европейските пазари.

И макар излизане на Великобритания от ЕС да не означава автоматично по-сериозни последствия и ограничения за британската финансова индустрия, оперираща на европейските пазари, то страната ще трябва да постигне сериозни договорки с настоящите си партньори.

Излизането на страната от границите на съюза може да инициира загуба на около половината от износа на финансови услуги към ЕС, според експерти, или на близо 10 милиарда паунда годишно.

Проблемите за британския бизнес до голяма степен са свързани с несигурността. На практика страната ще може да преговаря с европейските си партньори за новите условия за правене на бизнес едва след провеждането на референдума и потенциалното гласуване за напускане.

Това инициира много неясноти за цялостната картина и ситуация, които вече до голяма степен се залагат в нивата на търговия на паунда спрямо останалите основни валути.

При по-мек вариант Великобритания може да напусне ЕС - в „норвежкия вариант“, при който се запазват финансовите привилегии на страната в отношенията с ЕС. При по-тежък сценарий за излизане страната може да загуби тези привилегии.

Разбира се, според специалистите възможен е и среден вариант, при който страната получава финансови облекчения, но само ако гарантира, че посоката на развитие и правилата в сектора са идентични с тези на съюза.

Какво би означавало излизането на страната от ЕС за банките?

Всеки ден повече от трилион долара се разменят в евро на лондонския пазар, което е близо половината от общата търговия при валутната двойка, според данни на Bank for International Settlements. Доминацията на Лондон в търговията ще бъде тествана при всяка форма на излизане на страната от ЕС.

През изминалата година усилията на ЕЦБ да се преместят клиринговите къщи в рамките на еврозоната не се увенчаха с успех. Потенциално излизане на Великобритания от ЕС обаче най-вероятно ще доведе именно до подобно решение.

Търговията с деривати е друго поле за опасения. Близо две трети от търговията с тези инструменти в Европа се осъществява на лондонския пазар. Без достъп до единния пазар голяма част от тази търговия може да се премести, според адвокати и банкери.

И докато за големи компании с офиси в Европа преместването от Лондон в Люксембург или Дъблин може и да не е голяма предизвикателство, за по-малките финансови институции това може да е проблем.

Какво мислят банките по въпроса?

Повечето от водещите финансови институции все още запазват мълчание по въпроса, докато не видят резултатите.

От най-голямата британска финансова институция обаче обявиха, че ще запазят централната си в Лондон, но планират да преместят между 1000 и 5000 души от звеното си за инвестиционно банкиране в Париж.

В случай на излизане на Великобритания от ЕС, от Goldman Sachs Group Inc. планират да преместят част от служителите си в Континентална Европа.

Ръководителят на UBS Group AG Аксел Вебер заяви, че е сигурен, че благоприятно решение ще бъде намерено, дори и при напускането на страната на ЕС, което да не разруши бизнеса във финансовата столица на Европа.

Според социологическите проучвания, към момента 54% от британците биха гласували за оставане на страната в границите на ЕС, докато 36% биха гласували за това да напусне.