Няма съмнение, че Европа вече е изправена пред “втората вълна” случаи на коронавирус, от която всички се опасяваха, след като строгите ограничения върху обществения живот бяха вдигнати, а лятното затишие при новозаразените приключи.

С увеличението на броя на случаите на континента, различните европейски държави предприемат действия в опит да спрат скока в броя на случаите и да предотвратят значително увеличение в броя на смъртните случаи.

Установените случаи на COVID-19 в Европа вече са над 2.9 милиона, а над 186 000 души с потвърдена коронавирусна инфекция са починали. Най-голям брой случаи по време на пандемията засега има в Испания, Франция, Великобритания, Италия и Германия.

Въпреки рисковете, които придружават увеличението в броя на случаите, политическите лидери на континента нямат желание да налагат национални блокади отново, предвид икономическите и социалните усложнения от подобни ходове, като сега се целят в по-таргетирани и локализирани мерки, пише CNBC.

Ето какво правят най-големите държави в Европа в момента, за да спрат разпространението на вируса:

Испания

Испания отчете над 693 556 случая, като това е най-големият брой в Еврoпа. Над 31 000 души пък са починали, според данни на университета Джонс Хопкинс. Във вторник в страната бяха отчетени над 10 000 нови случая.

Мадрид се превърна в огнище на вируса с 953 нови случая преди няколко дни. Увеличението накара местните власти да поискат помощ от армията, като части от столицата бяха блокирани, което предизвика протести.

Испанският премиер Педро Санчес предупреди в понеделник, че данните за Мадрид показват, че “заболяемостта е два пъти по-голяма от средното ниво за страната, а броят на хората в интензивни отделения - три пъти по-висок.”

Той даде индикации, че в града може да бъдат наложени още по-строги мерки, заявявайки, че столицата “има нужда от отделен план,” според El Pais.

Франция

Франция регистрира втория най-голям брой потвърдени случаи на коронавирус в Европа след Испания - с над 508 450 заразени, както и близо 31 500 починали.

Страната обяви над 10 000 нови случая за 24 часа преди няколко дни. Миналия петък те бяха 13 215, което е най-високият дневен брой от началото на пандемията.

В резултат на скока в броят на случаите, Лион (третият най-голям град в страната) въведе по-строги ограничения, касаещи обществените събирания и забранявайки продажбата и консумация на алкохол на открито след 20:00 часа.

Посещенията на живеещи в домове за възрастни също ще бъдат ограничени до две на седмица. Подобни ограничения вече бяха наложени в други градове, сред които Марсилия и Бордо.

Великобритания

Великобритания също отчита драстичен ръст в броя на случаите на коронавирус в последните дни, което принуди правителството да въведе локализирани блокади в някои райони в северната част на Англия и още ограничения в национален мащаб.

В страната има над 412 000 потвърдени случаи на коронавирус и над 41 950 починали, според данни на университета Джонс Хопкинс. Само във вторник бяха обявени близо 5 000 нови случая.

По-рано през седмицата премиерът Борис Джонсън обяви, че страната е стигнала до “опасна повратна точка”. Той призова хората отново да работят от вкъщи, ако е възможно и разпореди заведенията и ресторантите да затварят в 10 часа.

Вече има и забрана за събирания на групи от над шест човека. Джонсън предупреди, че мерките може да останат в сила и до шест месеца.

Съдят Австрия заради курорта, от който потенциално тръгна COVID-19 в ЕвропаАдвокати твърдят, че най-малко 6 170 души от 47 страни са се заразили, докато са били в Ишгъл. Поне 28 души, които са били в курорта в периода февруари-март, пък са починали от COVID-19

Преди изказването му се смяташе, че Джонсън обмисля “мини” национална блокада за период от две седмици в опит да се спре разпространението на вируса, но той се въздържа, а и има нежелание за нанасянето на още поражения на икономиката.

Основните здравни и научни консултанти на страната предупредиха, че Великобритания може да достигне до 50 000 нови случая на ден до средата на октомври, което пък може да доведе до над 200 смъртни случая дневно до ноември.

Германия

Германия получи похвали за първоначалната си реакция спрямо първата вълна на кризата скоронавируса. Към днешна дата страната има над 279 000 случая, но по-малко от 10 000 починали, което е доста по-малко, в сравнение с другите големи европейски държави.

Въпреки това данните от Института Роберт Кох показват, че броят на случаите се увеличава, най-вече в градовете Мюнхен и Хамбург. Във вторник и сряда бяха обвени 1 821 и 1 769 случая, респективно.

Германският канцлер Ангела Меркел е призовала за кризисна среща с представители на местните власти през следващата седмица, според германските медии.

Мюнхен затегна правилата за носене на маски, които вече трябва да се използват на обществени места, както и ограниченията за контактите между хората. Министърът на здравеопазването Йенс Шпан пък заяви, че страната ще засили тестването с увеличението на броя на случаите.

Италия

Италия беше епицентърът на първото избухване на заразата в Европа в края на зимата. Към днешна дата страната е обявила над 302 000 случая и повече от 35 750 починали.

Италия също отчита ръст в броя на новите случаи, но както и Германия, не с темповете на своите съседи.

Италианските политици не искат да се връщат към строгите блокади, заради които италианците не можеха да напускат домовете си, освен по най-неотложни причини.

Вместо това Италия готви тестване на хората, идващи от други епицентрове на заразата в Европа. Здравният министър Роберто Сперанца написа във Facebook, че е подписал заповед, с която хората, пристигащи в Италия “от Париж или други части на Франция със значителн брой случаи на коронавирус”, трябва да бъдат тествани.

Сперанца добави, че европейските данни за COVID-19 “не трябва да бъдат подценявани” и въпреки че “Италия е по-добре от други страни, е необходима голяма предпазливост, за да не се окаже, че направените досега жертви са били напразни.”