След като Китай обяви обнадеждаващи резултати с препарата „Фавипиравир“ в борбата срещу коронавируса, прожекторите се насочиха именно към него, съобщава Darik News.

Какво знаем за това лекарство до този момент?

„Фавипиравир” е разработен от японската корпорация Fujifilm като противогрипно средство. През февруари започнаха клинични тестове в китайските градове Ухан и Шенджен за ефективността му срещу коронавирусната инфекция, а на 17 март китайската страна оповести положителните резултати.

Преди това медикаментът е показал антивирусна дейност срещу сезонния грип, западнонилската и жълтата треска, както и флавивируси, аренавируси, алфавируси.

Широкоспектърният му фармакологичен профил се простира и до ентеровирусите, както е и частично ефективен за бяс, за което е употребяван експериментално на хора, които са заразени с този вирус.

Защо коронавирусът убива основно мъжете? Проучванията на заразените с коронавирус пациенти в Китай показват, че при жените и децата смъртността при заболяването е значително по-ниска, отколкото при мъжете

Известността му обаче е още от 2014 г., когато е изпробван за лечение на ебола. Предварителните резултати показали намаляване на смъртността на пациенти, които имат от ниски до умерени количества на еболавируса в кръвта.

Той обаче не е бил ефективен срещу пациети, които имат високи количества концентрация на този тип вирус, чиято смъртност е една от най-високите от повечето заболявания.

Друг известен медикамент, който в момента се пробва върху заразени с коронавирусна инфекция, е "Ремдесивир", който е бил разработен за ебола.

Ако едно от двете лекарства успее да мине всички нужни клинични тестове и бъде пуснато на пазара, това би могло да спре пандемията, докато се чака изработването на надеждна ваксина.