Мич Кан си припомня как цената на щатския суров петрол скача с 10 долара за барел само за една нощ в резултат на втората война в Ирак.

Подобен рязък скок в цената можел да донесе печалба от 50 хил. долара, при положение че търговецът реализира малка поръчка или голяма загуба, ако беше решил обратното - да продава.

По това време Кан работи като независим трейдър на борсата New York Mercantile Exchange, където на долния етаж се търгуват петрол и газ, а на горния ценни метали.

През 2004 г., когато започва втората война в Ирак, цените започват да се определят директно с крещене между етажите. Някои купували, други продавали, цените се договаряли на база средното ниво на офертите за продажба и покупка.

Виковете били толкова шумни, че някои трейдъри започнали да работят с тапи за уши, спомня си Кан. За него обаче приливът на адреналин бил толкова висок, че шумната атмосфера не го тормозела.

Докато в наши дни търговията се случва 24 часа в денонощието, то през 2004 г. това се случвало само в рамките на официалната търговска сесия.

През този ден на 2004 г., когато пазарът отворил, трейдър вдясно от него започнал да крещи.

Кан си спомня как търговецът до него се опитвал да продава петрол на фона на сриващия се пазар.

Само за няколко минути петролът поевтинял с 20 долара за барел.

Подобен сценарий обаче трудно ще се случи в наши дни.

"Пазарите се движат различно сега“, казва Мич Кан, цитиран от BBC.

Думите на Кан крият доста истина, тъй като въпреки скока в цената на петрола в края на миналата седмица, всичко, свързано с пазара, се случва по различен начин спрямо последния път, когато започна война в Ирак.

Местата, където се произвежда, начинът, по който се рафинира и търгува петролът, вече са различни спрямо ситуацията от преди 15 години.

Правилата се промениха

Цената на суровия петрол тип Брент скочи с над 4% в края на миналата седмица до цена от 69.50 долара.

Цените на петрола реагираха на новината, че иранският генерал Касем Солеймани е загинал в резултат на американски въздушен удар с дронове срещу летището в Багдад.

Ходът беше наречен от Пентагона „отбранително действие“.

Акциите на петролните гиганти BP и Dutch Shell поскъпнаха с около 1.5%.

Най-основният фактор, който променя правилата на игратата спрямо 2004 г., е това, че САЩ вече произвежда достатъчно петрол, за да бъде независима, става ясно от думите на Майкъл Уидмър, стратег в Bank of America.

С други думи, САЩ вече не разчита на суров петрол от страните от Близкия изток.

"Правилата се промениха съществено“, казва Уидмър.

Атаката с дронове срещу рафинерия в Саудитска Арабия през септември миналата година е добър пример за това.

"Това е един от най-големите удари по глобалния петролен пазар по отношение на наличностите, а не доведе до устойчиви последствия“, казва той.

Тогава петролът поскъпна с близо 10 долара за барел само за ден, но нищо особено не се случи впоследствие.

Въпреки острата размяна на реплики межди САЩ и Иран, тогава петролът бързо се върна на цена под 60 долара.

Но изострената политическа ситуация провокира надигането на страхове за разрив в цените.

Това е така, тъй като повече страни, като Русия и САЩ, могат да се похвалят с висок добив на петрол.

ОПЕК - организацията от страни от Близкия изток, която доскоро имаше монопол над световните доставки на петрол, вече не държи същия коз в ръцете си.

“Сега, когато ОПЕК свие прозиводствените цифри, просто създава повече пространство за други страни да увеличат техните“, казва Уилмър.

Алан Гелдър, ръководител Маркетинг и проучвания в Wood Mackenzie, пояснява, че доскоро ОПЕК произвеждаше половината от световния петрол, докато сега отговаря за по-малко от 1/3 от него.

По времето на войната в Персийския залив, която започва през 1990 г., петролът идваше от две места. Или от ОПЕК, или от места, които се смятат за скъпи и рисковани, като Северно море.

Намирането на петрол и изваждането му от дъното на океана преди 40 години беше непредвидима и опасна задача.

В наши дни, поради фракинг технологията в Северна Америка, петролният пазар не страда от дефицит в доставките.

"По това време пазарите на стоки тъкмо се установяваха. Сега има много повече участници на пазара“, казва Гелдър.

Освен това достъпът до информация е много по-лесен спрямо ситуацията от преди 5 години, добавя той.

Когато добивът на Саудитска Арабия беше атакуван през септември, сателитни снимки на кораби, напускащи пристанището и рафинериите, показаха, че прозиводството бързо е възстановено, респективно износът не страда.

Най-добрите и най-лошите инвестиции на десетилетиетоДесетилетието е към своя край

"Преди години хората щяха да се обаждат постоянно един на друг, за да се опитат да разберат какво се случва“, казва той.

Към този момент ОПЕК и други играчи на петролния пазар, като Русия, се разбраха да забавят добива си.

Това прави трудно да се прогнозира как би се случило с цените на черното злато, ако напрежението в Близкия изток ескалира.

В краткосрочен план анализатори от Citibank очакват цените да останат високи поради страховете от ответен удар.

Евентуални атаки над тръби на американски компании или над места, където се провеждат проучвания за петрол, биха повишили цената на стоката.

Всякаква форма на разрешаване на конфликта между Иран и САЩ ще подейства по обратния начин, понижавайки цената на черното злато.