Доналд Тръмп се превърна в третия президент в историята на САЩ, срещу когото Камарата на представители в Конгреса гласува импийчмънт.

След продължили осем часа дебати, вчера демократите гласуваха по два члена — злоупотреба с власт и възпрепятстване на работата на Конгреса.

Историческото гласуване сложи край на продължилото три месеца разследване от страна на демократите в Камарата на представителите на делата на Тръмп в Украйна.

Процесът по импийчмънт обаче далеч не е приключил: Процедурата сега преминава в процес в Сената, който има последната дума за това дали да осъди Тръмп и да го отстрани от поста му или да го оправдае.

Републиканците имат предимство от 53 срещу 47 места в Сената. За да бъде признат за виновен и отстранен от поста му, са необходими 67 гласа. Засега нито един републиканец от Сената не е дал индикации, че ще гласува срещу Тръмп.

Ето какво може да се очаква

Законодателите от Камарата на представители прехвърлят процедурата на Сената, но те все още имат работа по нея.

След гласуването за импийчмънт демократите от Камарата на представителите ще изберат така наречените импийчмънт мениджъри, които да се явят пред Сената по време на процеса и да споделят констатациите от своето разследване.

Мениджърите от Камарата на представителите обикновено са членовете на Конгреса, които приемат ролята на обвинители по време на процеса в Сената. Например, 13 републиканци от юридическата комисия на камарата бяха мениджъри по процеса срещу тогавашния президент Бил Клинтън, излагайки в продължение на три дни своите аргументи за отстраняването му.

Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси се очаква да избере импийчмънт мениджърите в идните дни, според New York Times. След гласуването вчера тя заяви, че иска да види как лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл, представител на републиканската партия от щата Кентъки, ще изложи правилата по процеса, преди да пристъпи към следващи действия.

Забавянето може да даде известно предимство на демократите при определянето на правилата за процеса в Сената, според CNBC.

Председателят на юридическата комисия в Камарата на представителите Джеролд Надлър и председателят на комисията по разузнаване Адам Шиф са считани за вероятно кандидати да оглавят екипа от мениджъри.

Според CNN, върху Джъстин Амаш, който беше избран в Конгреса като републиканец, но след това се обяви за независим, се оказва натиск също да бъде част от екипа. Амаш е един от отявлените критици на Тръмп.

По време на процеса в Сената президентът ще бъде представляван от собствените си адвокати, като екипът вероятно ще се предвожда от адвоката на Белия дом Пат Чиполоне.

Сенаторите в контролираната от републиканците горна камара на Конгреса изпълняват ролята на съдебни заседатели по време на процес по импийчмънт на президента. За разлика от съдебните заседатели по време на криминалните процеси, сенаторите не преминават през процедура по подбор, която отсява онези, които са предубедени.

Някои сенатори вече изложиха пределно ясно своите виждания по отношение на усилията на демократите във връзка с импийчмънта и те определено са в полза на Тръмп.

Технически има вероятност Сенатът да прекрати процеса с обикновено мнозинство. Подобен вот обаче вероятно ще предизвика политическо недоволство и някои републиканци вече дадоха индикации, че предпочитат да спечелят гласуването за оправдаване на президента, вместо да прекратяват процеса.

По конституция председателят на Върховния съд на САЩ Джон Робъртс трябва да води процеса по импийчмънт.

Очаква се Робъртс да се опита да минимизира своята роля, но независимо дали му харесва или не, той вероятно ще има огромно влияние върху процеса.

Предшественикът на Робъртс - Уилям Ренкуист, който водеше процеса срещу Бил Клинтън, описва преживяването като “културен шок.”

Свидетели

В неделя лидерът на малцинството в Сената Чък Шумър е изпратил на Макконъл предложение да призове четирима настоящи или бивши служители на Белия дом да свидетелстват по време на процеса, като сред тях са и настоящият шеф на кабинета на Тръмп Мик Мълвейни, и бившия съветник по националната сигурност Джон Болтън.

Макконъл отхвърли тази молба и разкритикува Шумър за това, че се отклонява от прецедента, поставен по време на процеса срещу Клинтън.

Робъртс обаче може да одобри директна молба към него на демократите да призоват Мълвейни или Болтън, за да свидетелстват пред Сената, според професора по право Робърт Цай.

Подобно решение на Робъртс вероятно ще бъде оспорено от републикански сенатор, което ще доведе до гласуване, според правилата на процеса от ерата на Клинтън. При тези обстоятелства демократите може да вземат превес, ако успеят да убедят неколцина републиканци да гласуват в полза на Робъртс.

“Мисля, че това би било най-драматичното нещо, което би могло да се случи по време на подобен процес,” казва Цай пред CNBC.