Преди около 2 години Илон Мъск представи пред обществеността прототип на специални соларни керемиди под бранда Tesla Solar Roofs.

Налични в четири различни разновидности, те приличат доста на стандартните керемиди, но реално представляват миниатурна версия на соларни панели.

Обявлението, направено през октовмри 2016 г., помогна на Tesla да оправдае придобиването на компанията SolarCity за 2.6 млрд. долара месец по-късно и като цяло очерта визията на Мъск за бизнеса със соларна енергия.

От тогава до сега минаха близо 2 години. Къде са тогава специалните керемиди, пита щатското издание CNBC.

„Понастоящем, няколкостотин домове вече имат Solar Roof и всичко работи добре. Ще отнеме известно време да потвърдим, че Solar Roof ще може да изръжа 30 години, както и всички останали детайли“, каза Мъск през август по време на представянето на финансовите резултати на Tesla за второто тримесечие на тази година.

Към края на май едва 12 къщи са свързани към мрежата посредством соларните панели на Tesla – всички, намиращи се в Северна Калифорния, предава Reuters.

Tesla отказват да дадат обновени данни, но по-късно компанията посочи, че под „няколкостотин домове“ трябва да се разбира покривите, които са насрочени за инсталация и тези с частична инсталация.

Tesla приема депозити в размер на 1000 долара за соларните керемиди от май 2017 г. Но към този момент компанията дори не е близо до масовото им производство.

Tesla отвори мощност в близост до Ню Йорк, където трябва да се съсредоточи производството на соларната технология, но понастоящем фабриката не работи на пълния си капацитет. По време на последната среща на акционерите на компанията, Илон Мъск оправда забавянето с необходимостта от още време за тестване.

По думите на Мъск, за да бъдат сигурни, че соларните керемиди ще могат действително да издържат поне три десетилетия, са нужни още тестове.

На колко се равнява днес инвестиция от 1000 долара в TeslaКак ви се струват 2000% доходност за 8 г.?


Соларните керемиди, подобно на големите соларни панели, използват силициеви слънчеви клетки, за да превръщат слънчевата светлина в електричество.

Оказв се обаче, че тази технология доста трудно се пресъздава в малки размери.

„Правейки нещата малки, реално променяме много от начините, по които технологията ще работи. И това ще бъде голямо предизвикателство за Tesla, но и за цялата индустрия – да се опитаме да смалим нещата, така че да запазят своята енергийна ефективност, както и да дадат адекватното представяне, с което са известни соларните панели“, казва Андрю Бийб, управляващ директор на Obvious Ventures.

Един от клиентите с вече инсталиран соларен покрив е живеещият в Сан Хосе собственик на автомобил Tesla Model 3 Три Хуйн (Tri Huyhn). Той го поръчал веднага когато това станало възможно, като инсталацията била приключена по-рано през тази година.

„Реално бях много изненадан когато ми се обадиха, защото с тези неща никога не знаеш, нали така. Мислех, че ще има екстремни отлагания, просто не знаех колко време ще отнеме“, казва Хуйн.

Докато традиционните соларни панели могат да се инсталират за ден, Solar Roofs изисква екип от 10-15 души, които да работят две седмици, за да реализират инсталацията.

Хуйн попитал Tesla защо точно неговият дом е бил избран. „Отговориха, че е поради близостта до тяхната централа, така че да могат бързо да реагират при появата на проблеми“, посочва той.

Клиентите, които искат соларен покрив с елегантен външен вид, плащат допълнително за екстрата. Хуйн посочва, че покривът му излязъл на цена от 100 хил. долара, но той така или иначе трябвало да го сменя.

„Честно, не мисля, че някога това ще се изплати“, казва той.

Странният и невероятен живот на Илон МъскИлон Мъск е една от най-влиятелните фигури в съвременния бизнес свят


За хората, които не се нуждаят от нов покрив, а искат само инсталирането на соларни мощности, традиционните панели са доста по-евтино решение.

Въпреки това, Хуйн е развълнуван, че е сред първите собственици на новата технология, като вече вижда как сметката му за ток намалява.

По думите му, преди през лятото сметката му за ток възлизала на 400 долара, докато сега е едва 40 долара.

Според Дан Камън, професор по енергетика в University of California, Berkeley, до няколко години цените на соларните керемиди ще паднат, което ще повиши проникването им на пазара.