Доналд Тръмп дойде на власт с обещанието да промени лицето на американската политика и да върне властта на народа. Какво успя да постигне до момента, шест месеца след като пое президентския пост?

ВВС проследява напредъка на американския президент по неговия дневен ред и реакцията на американското общество.

Какъв е рейтингът му?

Доналд Тръмп е един от най-непопулярните съвременни президенти. Рейтингът на одобрението му падна до 39% след шест месеца на президентския пост, сочат данни на Gallup.

Президентите Барак Обама и Джордж У. Буш имаха одобрение от 56% на същия етап от президентския си мандат. Само Джералд Форд през 1975 г. е регистрирал толкова нисък рейтинг.

Форд също имаше рейтинг от 39% след шест месеца на поста заради прошката, която даде на предшественика си Ричард Никсън за скандала Уотъргейт. Но рейтингът на неодобрение на Тръмп от 56% е много по-висок от този на Форд (45%) след достигането на прага от половин година.

Когато Тръмп пое поста на 20 януари, той имаше най-ниския рейтинг на одобрение от всички новоизбрани президенти. Той спечели изборите с малка преднина, така че не е изненадващо, че одобрението му все още не е високо.

Белият дом може да се тревожи от факта, че според социологическите изследвания, подкрепата за Тръмп намалява и сред твърдото ядро от привържениците му, включително белите мъже с университетско образование и американците от селските области.

Ако рейтингът му продължи да се колебае, това може да породи настроения за бунт в редиците на републиканците в момент, когато Конгресът се насочва към изборите в средата на мандата през ноември 2018 г.

Предприе ли действия Тръмп за намаляване на нелегалната имиграция?

Имиграцията беше основната тема на президента Тръмп по време на предизборната му кампания и той подписа редица изпълнителни заповеди с оглед изпълнение на обещанието си. Една от първите му заповеди гласеше, че САЩ ще изградят „физическа стена“ или „непреодолима физическа бариера“ по границата с Мексико, който вече има ограда от около 1000 километра.

Но Тръмп се нуждае от одобрението на Конгреса за набиране на финансиране преди началото на строежа, което все още не се е случило. Той настоява, че разходите ще бъдат поети и от Мексико, въпреки че лидерите на страната са на различно мнение.

Президентът Тръмп все още не е променил американските закони за имиграцията, но подписа две изпълнителни заповеди, които инструктират имиграционните власти да възприемат много по-твърд подход към прилагането на съществуващите мерки.

Има признаци, че промяната в прилагането на правилата за имиграцията и острата реторика на президента Тръмп по въпроса са станали причина за намаляването на броя на хората, опитващи се да преминат нелегално в САЩ. През март броят на задържаните хора, идващи от Мексико, е намалял до най-ниското си равнище в последните 17 години, заяви министърът на вътрешната сигурност Джон Кели.

Той допълни, че намаляването не е случайно и че американската агенция „Митници и защита на границата“ съобщи, че изпълнителните заповеди на президента Тръмп са довели до „значителни промени в тенденциите“. Говоренето на новия президент за смазване на нелегалната имиграция звучи така, сякаш нелегалните имигранти са се ширели свободно по времето на президента Обама, но има много данни, че това не е така.

Между 2009 и 2015 г. администрацията на Обама е депортирала над 2.5 милиона души, повечето от които са били осъдени за някаква форма на престъпление или са пристигнали неотдавна в страната. Това накара мнозина да определят президента Обама като „главен депортиращ“.

Но около 11 милиона имигранти без документи продължават да живеят в САЩ, много от които идват от Мексико. Агенцията по „Имиграцията и митниците“ проведе серия от проверки в цялата страна, откакто Тръмп беше избран, а това доведе до увеличение с 40% на месец спрямо последната част от мандата на администрацията на Обама.

Това обаче не доведе до повече депотрации. Вместо това сега има над 600 000 случая, които чакат за финално разглеждане от имиграционните съдии.

Как се справя икономиката при управлението на Тръмп?

По време на предизборната кампания Тръмп обеща да създаде 25 милиона работни места в идните десет години и да стане президентът, открил най-много работни места в историята“. Той твърдеше, че действителната безработица надхвърля 40%. Сега той е генералният директор на Америка, но безработицата остава на същите равнища, които някога определи като „измамни“.

Основната траектория на икономиката при президента Тръмп остава същата, както при президента Обама. Безработицата от 4.4% е най-ниската в последните 16 години и е близо до пълната заетост след 81 последователни месеца на растеж.

Борсите достигнаха рекордни висини, цената на петрола остава ниска, доверието на потребителите расте, а инфлацията е под контрол. Но продажбите на автомобили и търговията на дребно намаляват, а в същото време растежът на заплатите е незадоволителен.

Белият дом си постави цел за растеж от 3%, но председателят на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън е скептична. Средният растеж е едва 2% на година от 2001 г. насам, американската икономика нарасна с 1.4% в първото тримесечие на тази година.

Какво беше постигнато в областта на здравеопазването?

Здравеопазването винаги ще бъде тест за президента Тръмп, след като той го превърна в основна тема от предизборната си кампания. Законът за достъпното здравеопазване на президента Обама помогна на над 20 милиона американци, които преди това бяха неосигурени, да получат здравна осигуровка. Тръмп каза, че „незабавно ще го отмени и замени“.

Законопроектът на републиканците в крайна сметка беше приет, въпреки оценката на Бюджетната комисия на Конгреса, според която това ще доведе до още 24 милиона неосигурени американци до 2026 г. На законопроекта се противопоставиха лекари, болници и други части от медицинската индустрия, на фона на опасения, че милиони хора ще загубят застраховката си.

Версията на Сената се сблъска със същите критики и беше критикувана и от двете основни партии. Умерените са разтревожени от орязването на Medicaid - програма за бедните. Консерваторите са недоволни, че планът запазва твърде голяма част от Обамакеър.

Законопроектът на Сената дори не получи достатъчно подкрепа, за да бъде подложен на гласуване. Президентът заяви, че е разочарован и призова партията да остави съществуващото законодателство да умре.

Решение на Белия дом да намали финансирането на програмата би било рискована стратегия преди изборите по средата на мандата догодина, особено на фона на данните от последните социологически проучвания, според които подкрепата за Обамакеър нараства.

Това е смущаващ епизод за президента Тръмп и Републиканската партия, които контролират президентството и двете камари на Конгреса за първи път от 11 години.

Кои законопроекти подписа Тръмп или сам ги превърна в закони?

Подписахме повече законопроекти от всеки друг президент“, каза Тръмп неотдавна. Според сайта на Белия дом, до момента президентът е посписал 42 законопроекта. New Tork Times изчисли, че шестимата му предшественици са подписвали средно 43 законопроекта.

Президентът Тръмп далеч изпреварва Джордж У. Буш (20) и е малко пред Барак Обама (39), но последният подписа програма за стимулиране на икономиката на стойност 800 млрд. долара в момент, когато страната се опитва да излезе от рецесията.

Много от законопроектите на настоящия президент са незначителни на национално равнище, като преименуването на сграда в Нашвил или назначаването на членове на борд на музей. Президентът Тръмп също така упражнява политическа власт чрез едностранни изпълнителни заповеди и меморандуми, които му позволяват да заобикаля законодателния процес в Конгреса в някои политически области.

Тръмп влезе в битка с испанските маслини Кабинетът на Тръмп видя проблем във вносните испански маслини

Той не губи много време, преди да използва този инструмент, като оттегли страната си от Трастихоокеанското партньорство, намали бизнес регулациите и предприе мерки за продължаване на строежа на два спорни петролопровода.

Но изпълнителните заповеди са с ограничена власт, защото не могат да предоставят нови средства на агенциите или да въведат нови закони. И двете правомощия принадлежат на Конгреса.

Едно от най-значимите действия на президента не беше нито законопроект, нито изпълнителна заповед. Става дума за обявеното от него изтегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата.