Блокадите са спасили над три милиона живота от коронавируса в Европа, според ново проучване.

Екип от Imperial College London, който стои зад проучването, твърди, че "смъртността щеше да е огромна" без блокадите.

Те обаче предупреждават, че само малка част от хората са били заразени и че сме били все още "в началото на пандемията ".

Според друго проучване, блокадите в глобален мащаб са "спасили повече животи в по-кратък период от време, от когато и да било".

Проучването на Imperial College London оценява ефекта от ограниченията в 11 европейски държави - Австрия, Белгия, Дания, Франция, Германия, Италия, Норвегия, Испания, Швеция, Швейцария и Великобритания, до началото на месец май.

До този период броят на смъртните случаи, вследствие на коронавируса, в тези страни е бил около 130 000.

Учените са използвали различни модели, за да прогнозират колко смъртни случаи е щяло да има, ако не бяха блокадите. Проучването е дело на същата група, която насочва Великобритания към решението са наложи блокада.

Според тях 3.2 милиона души са щели да умрат до 4 май, ако не бяха наложени мерки, като затваряне на бизнеси и разпореждане на хората да си стоят у дома.

Това означава, че блокадите са спасили около 3.1 милиона живота, в това число 470 000 във Великобритания, 690 000 във Франция и 630 000 в Италия, според доклада в журнал Nature.

"Блокадите предотвратиха много смъртни случаи, които щяха да са трагедия," казва доктор Сет Флаксман от Imperial College London.

В своите модели те правят няколко предположения, които влияят на данните.

Те допускат, че хората е нямало да променят поведението си в отговор на заплахата от COVID-19 без блокада и че болниците са щели да бъдат претоварени, което пък да доведе в нарастване на броя на смъртните случаи. Това почти се случи в някои държави.

Моделът също така прогнозира, че без блокада заразата досега е щяла почти да приключи, тъй като много е хора са щели да бъдат заразени.

Повече от 7 на 10 души във Великобритания са щели да се разболеят от COVID-19, което да доведе до изграждането на стаден имунитет и спиране на разпространението.

Вместо това, учените изчисляват, че до 15 милиона души в Европа са били заразени до началото на май.

Според тях най-много 4% от населението в тези страни са били заразени.

"Твърденията, че всичко е приключило, могат да бъдат твърдо отхвърлени. Ние сме едва в началото на пандемията," казва доктор Флаксман.

Това означава, че с вдигането на блокадите има риск вирусът да започне да се разпространява отново.

"Има много реален риск, ако мобилността отново се повиши, може да има втора вълна доста скоро, в следващия месец-два," казва доктор Самир Бат.

Междувременно, в отделно проучване от Калифорнийски университет Бъркли са анализирали ефекта от блокадите в Китай, Южна Корея, Иран, Франция и САЩ.

Според техния доклад, също публикуван в журнала Nature, блокадата е предотвратила 530 млн. инфекции в тези страни.

Точно преди въвеждането на блокадите, според тях, случаите са се удвоявали на всеки два дни.