Карантината, наложена от властите в Индия, за да се ограничи разпространението на коронавируса в страната, е на път да се превърне в хуманитарна криза, пише BBC.

Милиони индийци, които до този момент са работили в големите градове, сега са безработни и се отправят към родните си места. Голяма част от тях са заети в сивия сектор на икономиката, но в същото време заемат ключова роля в почти всички отрасли - от строителството до услугите.

С издаването на заповедта, забраняваща напускането на домовете и затварянето на повечето търговски обекти, една огромна част от тях се превърнаха в бежанци буквално за една нощ.

Сега те вече нямат средства, с които да пребивават в гетата около големите градове и са принудени да се върнат по родните си места, където поне шансът да умрат от глад е по-малък.

Спирането на повечето транспортни услуги в страната пък принуди стотици хиляди от тези хора да тръгнат по пътищата пеша, пренасяйки на гърба си своето имущество, а понякога и децата си.

Индийският министър-председатетел Нарендра Моди вчера отправи официално извинение към своите сънаородници за всички неудобства, които им причинява извънредното положение, но повтори своята теза, че това е единственият начин за ограничаване на заразата.

Изглежда обаче нито Моди, нито неговите съветници са очаквали масово преселение, предизвикано от блокирането на градската икономика. Сега вместо ограничаване на епидемията, властите рискуват точно обратния ефект - милионите бежанци, всъщност, могат да разнесат вируса на много по-широка територия.

Бой и лицеви опори за нарушители на карантината в Индия (видео)Полицаите раздаваха и други наказания, като коремни преси и клякания на обществени места

BBC припомня и други случаи в историята на страната, когато милиони хора са били принудени да напуснат домовете си заради болести и пандемии. През 1994 г. в Западна Индия избухва чумна епидемия, която принуждава стотици хиляди хора да напуснат индустриалния център Сурат в провинция Гуджарат.

В края на XIX век пък половината от жителите на Мумбай напуска града заради друга чумна епидемия и драконовските мерки за ограничаването ѝ, наложени от тогавашната английска аднимистрация. Тази операция обаче оказва по-скоро негативен ефект, защото спасявайки Мумбай, тя пренася заразата в стотици други населени места.