Катар ще сключи сделка за закупуването на 36 изтребителя F-15 от САЩ - на фона на напрежението между двете страни, след като президентът Доналд Тръмп подкрепи ръководената от Саудитска Арабия коалиция, целяща изолирането на страната заради подкрепа за тероризма.

Катарският министър на отбраната Халид Ал-Атиах и американският му колега Джим Матис са завършили сделката в сряда във Вашингтон, съобщи Пентагонът. Продажбата „ще даде на Катар изключително висок капацитет и ще увеличи сътрудничеството в областта на сигурността и оперативността между САЩ и Катар“, съобщи министерството на отбраната в комюнике.

Миналата година Конгресът одобри продажбата на 72 изтребителя F-15, а сделката беше оценена на 21 млрд. долара. Това се случи преди съседите на Катар, сред които Саудитска Арабия и ОАЕ, да прекъснат дипломатически, търговски и транспортни връзки миналата седмица, в опит да изолират страната заради подкрепата й за терористични групировки и Иран.

Продажбата на изтребителите показва сложната позиция, в която се озова администрацията на Тръмп, която е принудена да балансира фокуса си в борбата с тероризма с регионалните вражди между ключови съюзници.

В Катар се намира регионалната щаб-квартира на Американското централно командване, включващо модерна военно-въздушна база, използвана от САЩ в борбата с Ислямска държава.

Смущаващо решение

„Смущаващо е и най-лошото нещо в толкова нажежена и деликатна ситуация като тази е да отправяте смесени послания“, казва Пол Съливан, специалист по Близкия изток от университета Джорджтаун във Вашингтон.

Катарското министерство на отбраната съобщи, че сделката може да създаде 60 000 работни места в 42 американски щата и в същото време да смекчи бремето върху американските сили.

Споразумението за продажбата на F-15 ще доведе до „по-близко стратегическо сътрудничество в борбата ни с екстремизма и насърчаването на мира и стабилността в нашия регион и отвъд него“, съобщи министерството в комюнике.

След като страните от Персийския залив се обявиха срещу Катар, американският държавен секретар Рекс Тилърсън първоначално отказа да вземе страна в кризата, но предпазливата му позиция беше засенчена почти веднага от Тръмп, който публикува поредица от туити, подкрепящи решението им.

Американската позиция стана още по-смътна миналия петък, когато Тилърсън призова Саудитска Арабия да смекчи блокадата, а само няколко часа по-късно Тръмп заяви на пресконференция в Белия дом, че решението за блокадата е правилно.

„За съжаление, държавата Катар исторически е финансирала тероризма на много високо ниво. Ние искаме Катар и другите страни в региона да направят повече и да го направят по-бързо“, заяви американският президент в реч в Белия дом.

Тилърсън опита да посредничи в спора от Вашингтон, като се срещна със саудитския външен министър в понеделник. Снощи той разговаря и с външния министър на ОАЕ, която също е член на саудитската коалиция.

„Бих характеризирал настроението и подхода към тази ситуация като вдъхващ надежда, това ме кара да вярвам, че най-лошото е зад гърба ни“, каза във вторник говорителят на Държавния департамент Хедър Науърт.

Американското присъствие

Докато Тръмп изглежда подкрепя Саудитска Арабия, а Тилърсън възприе по-неутрален тон, американското министерство на отбраната подчерта добрите си отношения с Катар, като съобщи, че САЩ са благодарни на страната за подкрепата й за американското присъствие там.

„Насърчаваме всичките ни партньори в региона да работят за общи решения, които да направят възможна регионалната сигурност“, каза подполковник Деймиън Пикарт, говорител на Централното командване на военно-въздушните сили на САЩ.

Миналата година, след като Държавният департамент одобри продажбата на изтребителите, Агенцията за сътрудничество в отбраната и сигурността публикува доклад, според който предлаганата проджба „засилва външната политика и национална сигурност на САЩ, като помага за подобряването на сигурността на приятелска страна и засилва отношенията ни, които са от стратегическо значение“.

„Катар е важна сила за политическата стабилност и икономическия напредък на Персийския залив“, допълни агенцията.