Катар е платила до 1 млрд. долара за освобождаването на членове на кралското семейство на страната, които са били отвлечени в Ирак, докато ловували, информира Financial Times, позовавайки се на хора, участвали в сделката със заложниците.

Това е и една от причините за крайното решение на страните от Персийския залив да прекратят дипломатическите си отношения с Доха.

Ръководители на въоръжени групировки и високопоставени държавни служители в региона са заявили пред изданието, че Доха е похарчила парите за освобождаването на 26 членове на група, ловуваща със соколи в Южен Ирак, и за около 50 бойци, заловени от джихадисти в Сирия.

Според тях Катар е платила наведнъж на две от попадащите най-често в най-различни черни списъци сили в Близкия изток: подразделение на Ал-Кайда, което воюва в Сирия, и на представители на иранските служби за сигурност.

Сделката, която е била финализирана през април, е засилила опасенията сред съседите на Катар за ролята на богатата на природен газ страна в региона, разкъсван от конфликти. В понеделник Саудитска Арабия, Египет, Обединените арабски емирства и Бахрейн предприеха извънредната стъпка да прекратят дипломатичните и транспортните си връзки с Катар, обвинявайки страната в това, че насърчава екстремизма и тероризма.

“Плащането на откупа е капката, която е преляла чашата,” твърди наблюдател на процесите в Персийския залив.

Доха отрича и твърди, че обвиненията на съседите й са безпочвени. От там заявиха, че не могат да коментират сделката със заложниците. Според източник, близък до катарското правителство обаче, плащания е имало. Същият източник не е запознат с платените суми или с това къде са отишли парите.

Катар, която е съюзник на САЩ и има американска военна база, отдавна предизвиква гнева на своите съседи. Страната, което е водещият световен износител на втечнен природен газ, използва огромното си богатство, за да си създава връзки от Лондон до Вашингтон и Токио.

Критиците обаче я обвиняват, че се надценява в дипломатическо отношение, опитва да се меси в отношенията в региона и създава и използва телевизията Al Jazeera като пропаганден инструмент.

Доха има история на отношения с най-различни противоречиви групировки - от бунтовници в региона Дарфур в Судан през талибаните в Афганистан до Хамас в Ивицата Газа. Самата Катар се обявява за неутрален играч, който може да служи за посредник при регионалните конфликти.

Критиците на страната, сред които Саудитска Арабия и ОАЕ, твърдят, че Доха също така използва тези намеси, за да играе от двете страни и да финансира радикални ислямистки групи, напоследък в Либия и Сирия. За критиците на Доха сделката със заложниците е поредното дказателство за тази й роля.

“Ако искате да знаете как Катар финансира джихадисти, сделката със заложниците е всичко, което ви трябва,” казва сирийски опозиционер, който е работил с посредник на Ал Кайда по размени на заложници в Сирия. “Това не е първата подобна сделка — това е една от редицата сделки от началото на войната.”

От Financial Times са разговаряли с хора, участвали и от двете страни по размяна на заложници, в това число двама високопоставени държавни служители в региона, трима ръководители на иракската шийтска милиция и двама опозиционери в Сирия.

Около 700 млн. долара са платени на иранските представители и на регионалните шийтски милиции, които подкрепят, според представители на местното управление. Те добавят, че между 200 и 300 млн. долара са отишли за ислямистки групировки в Сирия. По-голямата част от сумата е била предназначена за Тахрир ал-Шам - групировка, обвързана с Ал Кайда.

Разговарялите с FT са заявили, че сделката показва как Катар използва плащания за заложници, за да финансира джихадисти в Сирия. За съседите й в Персийския залив обаче най-големият проблем е, че фактът, че Доха може би е платила на най-големия им враг в региона - Иран, който обвиняват в това, че сее конфликти в Арабския свят.

Тази конкретна сага започва, когато подкрепяните от Иран иракски шийтски милиции, известни като Катаиб Хизбула, отвличат катарците през декември 2015 г. Трима лидери на иракската милиция твърдят, че заложниците са били държани в Иран.

Катаиб Хизбола е иракска групировка, но се смята, че има отношения с основния проводник на Иран в региона – ливанската групировка Хизбула. Последната помага на Иран да подкрепя президента на Сирия Башар Асад в продължаващия вече шест години конфликт в страната.

Според двама регионални дипломати, един от мотивите на иракската групировка за отвличането е бил да осигури на Хизбула и Иран добра позиция да преговарят за освобождаването на шийтски бойци, отвлечени от радикалната сунитска групировка Тахрир ал-Шам.

Тахрир ал-Шам преди време бе считана за клон на Ал Кайда. Групировката твърди, че е скъсала отношенията си с с Ал Кайда, но международната общност все още я счита за нейно подразделение.

Сделката със заложниците е била обвързана и с отделно споразумение за по-лесната евакуация на четири града в Сирия, два от които са били обградени от джихадисти, а други два от шийтските милиции, твърдят сирийски бунтовници и дипломати.

Според западен дипломат, договорката е осигурила на Катар “параван”, за да финансира сделката със заложниците. “Иран и Катар отдавна търсеха параван, за да сключват тази сделка със заложниците и най-накрая го намериха,” казва той.

Според двама опозоционери с контакти с групировките, които са получили плащане, Катар е използвала споразумението за евакуация, за да плати между 120 и 140 млн. долара на Тахрир ал-Шам. Други 80 млн. долара са отишли при ислямистката групировка Ахрар ал-Шам.

Общата сума, платена на джихадистки групировки, възлиза на около 300 млн. долара, твърди държавен служител от региона, пожелал анонимност.

“Така, ако прибавите тази сума към другите 700 млн. долара, която те са платили на Иран и неговите пълномощници, това означава, че Катар всъщност е похарчила около 1 млрд. долара за тази откачена сделка,” добавя той.

Ръководители на шийтските милиции в Итак, които произхождат от подрепени от Иран групировки, са заявили, че доколкото знаят, Иран е получила около 400 млн. долара, след като им е предоставила плащане, чиято стойност не разкриват. Те се съгласяват да разкрият някои подробности, защото не са доволни от дела, който са получили.

“Иранците взеха лъвския пай,” твърдят членовете на една от подкрепените от Иран шийтски милиции в Ирак. “Това разочарова някои от нас, защото сделката не беше такава.”

Друга объркваща подробност около сделката е, че иракският премиер Хайдар ал-Абади обяви през април, че неговото правителство е иззело стотици милиони долари, които, според иракски източници, са пристигнали с катарски самолети “нелегално”. Не е ясно дали тези пари са част от сумите, споменати по-горе, или някаква допълнителна сума.

“Всичките пари дойдоха в куфари. Можете ли да си представите?”, казва високопоставен служител.