Китай генерира повече парникови емисии от всички развити икономики, взети заедно, показва доклад на изследователския център Rhodium Group, цитиран от BBC.

Според данните, публикувани в доклада, делът на Китай в общото количество на глобалните парникови емисии, достига 27% през 2019 година. Съединените щати са на второ място с дял от 11 на сто, а Индия е трета с 6.6%.

Учените предупреждават, че без да бъде постигнато споразумение между САЩ и Китай по темата за намаляването на въглеродните емисии, поставените цели в борбата с климатичните промени трудно ще бъдат постигнати.

Парниковите емисии на Китай са се утроили за последните три десетилетия, посочват още от американския институт.

Тъй като населението на Поднебесната империя надвишава значително това на развитите западни икономики, стойността на парниковите емисии на човек все още е доста по-ниска от тази в САЩ. Но този показател също расте с бързи темпове и вече е три пъти по-висок отколкото в началото на 90-те години на този век.

Целта на Пекин е да постигне пълна въглеродна неутралност до 2060 година, а през 2030 година емисиите на Китай да достигнат своя пик и да започнат да намаляват. Китайският президент потвърди този ангажимент на срещата на световните лидери, която беше организирана от неговия американски колега Джо Байдън и беше посветена именно на климатичните промени.

Засега обаче китайската енергетика остава силно зависима от въглищните централи. Към момента в Поднебесната империя функционират 1058 ТЕЦ-а на въглища, които представляват повече от половината от общия световен капацитет.