Китай и Непал разрешиха дългогодишния си спор за височината на връх Еверест, предаде Франс прес, позовавайки се на непалските власти.

Години наред двете страни спореха за височината на най-високия връх в света, който се намира в Хималаите на границата между Китай и Непал. Според Непал връх Еверест е висок 8 848 метра, а според Китай - четири метра по-малко.

На среща в непалската столица Катманду двете страни са успели да стигнат до компромис.

"Китайците приеха да признаят позицията на Непал, според която височината на Еверест заедно със снежната шапка е 8 848 метра. Непалците от своя страна признаха китайската версия, че скалната височина на върха е 8 844 метра", е заявил пред всекидневника "Катманду пост" високопоставен служител на министерството на външните работи.

Хиляди хора са изкачвали Еверест от 1953 г., когато най-високият връх на планетата за пръв път е покорен от новозеландеца сър Едмънд Хилари. Точната височина на Еверест обаче е предмет на спорове още от първите измервания, направени през 1856 г.

Най-масово възприеманата височина от 8 848 метра за пръв път е регистрирана от индийско проучване от 1955 г. Тя включва височината на снежната шапка, а не на скалите под нея.

Геолозите обаче отчитат, че и двете страни, спорили за височината на Еверест, могат да грешат. Според специалистите планината постепенно става по-висока заради натиска, упражняван от индийската континентална плоча.

През май 1999 г. американска експедиция използва технологията GPS, за да измери върха. Посочената цифра беше 8 850 метра и тя беше възприета от Националното географско дружество в САЩ.

Източник: bTV