Половингодишната одисея около получаването на китайски кредит за руските компании Роснефть и Транснефть за 25 млрд. долара приключи с подписването на съответните споразумения. Документите бяха подписани днес в хода на срещата между вицепремиера на Русия Игор Сечин и китайския му колега Ван Цишан, съобщи за Interfax добре информиран източник, близък до ръководството на държавната петролна корпорация CNPC.

Банката за развитие на Китай подписа споразумение с Роснефть и Транснефть за кредитиране на стойност 25 млрд. щатски долара срещу доставката на петрол.

Роснефть и CNPC подписаха и договор за доставка на суровината в Китай за срок от 20 години. Вицепремиерите парафираха и междуправителствено споразумение за строителството на разклонение към Китай от петролопровода Източен Сибир - Тихия океан (ВСТО) , а CNPC и Транснефть се споразумяха за съответния договор по строителството и експлоатацията на участъка.

Пътят до кредита на руските компании бе дълъг и труден. Още в края на октомври Русия и КНР подписаха меморандум за сътрудничество в сферата на енергетиката с действие до март 2009 г. В рамките на документа Роснефть разчиташе да получи от китайски банки кредит в размер на 15 млрд. долара (срещу доставка на петрол), а Транснефть - 10 млрд. долара, срещу строителството на разклонението към КНР.

Но преговорите ги заплашваше да не се вместят в установения срок. Препъни-камъкът се оказа стойността на средствата, които Китай трябва да предостави на двете руски компании, а преговорите дори бяха замразени. По информация на руски източник, тогава от китайска страна предлагат „абсурдни условия на кредитиране", като предоставят средствата под формата на банков кредит с лихва от Libor + 5%. Освен това китайците изискали и многократни гаранции.

Роснефть предоставя на Китай (CNPC е компанията-получател) около 9 млн. т. петрол на година по жп транспорт. Според договора от 2004 г. китайската корпорация е изплатила на руската компания 6 млрд. щ.д. за доставката по ж.п. транспортна мрежа 48.4 млн. т. петрол до 2010 г. Отговорите на въпросите за обемите на доставка на петрол и на какви цени (според подписаното споразумение от 17 февруари 2009 г.) ще се транспортира суровината засега остават без отговор.

Във връзка с променящата се пазарна конюнктура от Роснефть заявиха намерението си да преразгледат формулата, по която се определя цената, уговорена в договора. През есента от CNPC се съгласиха на повишение на цената на петрола с 0.675 долара за барел. След това от китайската компания заявиха, че засега не са готови за последващо увеличение на цената на петрола, залегнала в рамките на договора с Роснефть.