Притокът на частни инвестиции на пазарите emerging markets пресъхват, но фондовете, ориентирани към инвестиции в страни, като Китай, Индия и Бразилия, както и преди привличат инвеститорите, въпреки икономическия спад, пише вестник "Файненшъл Таймс", позовавайки се на изследване на Emerging Private Equity Association (EMPEA) и Coller Capital.

Според данните от анкета, проведена сред представители на 156 финансови институции, три четвърти от инвеститорите планират да увеличат вложенията си във фондове, специализирани в тези държави. "В миналото в периоди на спад ние наблюдавахме, как инвеститорите масово изтеглят средства от тези пазари, особено през 1990-1991 г., но сега инвеститорите виждат потенциала за ръст на тези пазари, който отсъства при западните", заяви президентът на Emerging Markets Private Equity Association Сара Алекзандър. Популярността на Бразилия расте, над четвърт от запитаните инвеститори планират за започнат да инвестират в тази страна или да увеличат обемите на своите вложения там.

Най-привлекателни за инвеститорите както и преди остават Китай и Индия. А Русия губи инвеститорите, три четвърти от запитаните са заявили, че вложенията в тази страна през текущата година са непривлекателни. Страните от Централна и Източна Европа, а също така Турция губят своите позиции. "Сред страните от БРИК /Бразилия, Русия, Индия и Китай/ само един пазар - руският - е зациклил и не представлява интерес за инвеститорите", заяви Ървин Рокс от Coller Capital.

"Бразилия е страна с инвестиционен рейтинг и това има голямо значение. Тя разполага с огромни природни ресурси и е стабилна политически", отбелязва той. Почти три четвърти от анкетираните смятат, че emerging markets са станали по-рисковани през последната година. В същото време 77% от инвеститорите прогнозират, че ежегодният доход от инвестиционния портфейл, основаващ се на активи в emerging markets, през следващите 3-5 години ще надхвърля 16%.

Източник: БГНЕС