Към 2050 г. Китай трябва да стане един от световните лидери по ефективност на използване на енергийни източници, когато значителна част от националните потребности от ресурси се очаква да бъде удовлетворена от атомната енергия и възобновяеми източници. Китайският вестник "Чайна дейли" съобщи днес, че тази задача е поставена от заместник-председателя на Постоянния комитет на Общокитайското събрание на народните представители (парламента) Лу Юнсян, предаде БТА.

Според Юнсян, цитиран от ИТАР-ТАСС, е необходимо да бъде "създадена специална пътна карта", която да определя развитието на този сектор на икономиката в близките десетилетия.

Юнсян, който е и президент на Академията на науките на Китай, заяви, че според негови изчисления, към 2050 г. делът на атомната енергия трябва да нарасне до близо 30% от общото потребление, а в същото време равнището на възобновяемите енергийни източници да достигне 25%.

Анализ, направен от изследователски център към Държавния комитет по въпросите на развитието и реформите, сочи, че към 2010 г. Китай ще потребява около 3.1 млрд. тона въглища, което е с близо 100 млн. тона повече, отколкото се прогнозираше в неотдавнашно проучване.

За решаване на проблема с потреблението на енергия, а също и за гарантиране на националната сигурност в тази област, в Китай бе създадено Държавно енергийно управление, което ще координира цялата дейност в сектора, припомня ИТАР-ТАСС.

Снимка: БГНЕС фото