Китай обеща да инвестира огромни суми за инфраструктура, но това не допринесе много за движението на цените на желязната руда и стоманата. Вливането на повече пари в икономиката не означава, че хората ще могат да ги харчат, коментират анализатори, цитирани от CNBC.

Държавният съвет на Китай обяви нови мерки за стимулиране на икономиката, включително допълнителни 300 милиарда юана (44 милиарда долара) в квоти за инфраструктурни разходи и инвестиции от банките. Това е допълнение към предишните 300 милиарда юана, които вече бяха обявени в края на юни.

На държавните компании за производство на електроенергия също ще бъде разрешено да продадат облигации на стойност 200 милиарда юана, а на местните правителства ще бъдат разпределени 500 милиарда юана специални облигации от неизползвани преди това квоти.

Новите мерки се налагат, тъй като локдауните, наложени заради COVID-19, и кризата с недвижимите имоти продължават да натоварват китайската икономика. Някои инвестиционни банки намалиха прогнозите за растежа на брутния вътрешен продукт на Китай за тази година до около 3%.

Цените на желязната руда и стоманата, които обикновено се повишават, когато бъдат обявени мащабни инфраструктурни проекти, този път останаха стабилни.

Украинските компании мигрират на запад, за да запазят бизнеса сиРегионът около западната граница на страната бързо се превръща в новото икономическо сърце на Украйна

„Въпреки че допълнителният инфраструктурен стимул е добра новина, високочестотните данни продължават да показват колко слабо е търсенето на строителна стомана в Китай. На практика това са още повече пари в системата, без никой да може да излезе и да ги похарчи“, коментира Атила Уиндъл от консултантската компания Navigate Commodities.

По думите му, пазарните участници са наясно, че, освен ако китайската икономика не се отвори рязко, стимулите няма да допринесат много за облекчаване на слабото потребление и активността в континенталната част. Освен това тези проблеми сега са допълнително изострени от прекъсванията на електрозахранването.

Китайската асоциация за желязо и стомана заяви, че националното производство на сурова стомана и стоманени продукти през август е спаднало спрямо предходната година.

"Стимулиращите пакети просто не са достатъчни, за да съживят икономиката, включително и затруднения имотен пазар", казва Ал Мънро от брокерската компания за недвижими имоти Marex.

Анализаторите припомнят още, че при фискалните стимули, каквито са и разходите за инфраструктура, обикновено се наблюдава забавяне от шест до девет месеца между обявяването им и въздействието върху реалното търсене.