Китай вече се представяше по-добре от всяка друга голяма световна икономика през миналата година, когато дойде пандемията от коронавирус.

Изглежда, че относително стабилната основа на страната й е осигурила предимство и в търговската война със САЩ.

Втората най-голяма икономика в света завърши 2020 г. с търговски излишък от 78 млрд. долара за декември, докато излишъкът за цялата година възлиза на рекордните 535 млрд. долара, или с 27% повече от 2019 г. Междувременно, износът нараства до рекордни нива, пише CNN Business.

Според Луис Куис от Oxford Economics това се дължи до голяма степен на начина, по който страната се е справила с пандемията, която тръгна от китайски град Ухан преди малко повече от година.

Той също така смята, че Китай се е облагодетелствала от голямото търсене на предпазно оборудване и електроника, тъй като хората по цял свят работеха от дома.

"След като се възстанови от собствената си криза с COVID-19, Китай беше готова да посрещне огромното търсене в САЩ и други страни на свързани с вируса стоки," казва Куис.

Междувременно, дисбалансът в търговските отношения на Китай със САЩ стана още по-голям. Търговският излишък на Пекин с Вашингтон нараства до 317 млрд. долара през 2020 г., което е със 7% повече от предходната година и второто най-високо ниво в историята, според Арис Панг, старши икономист в ING.

Нивото е само със 7 млрд. долара под това от 2018 г., когато Тръмп започна търговска война с втората най-голяма икономика.

"Съдейки по скока на американския внос от Китай през 2020 г., може да се каже, че търговската война на Тръмп претърпя провал," казва Куис.

Шънджън - градът на недостъпните жилища Имигрантите в китайския град Шънджън все по-често се сблъскват с огромен проблем - липсата на достъпни жилища

Добрите новини за търговията идват дни преди Китай да обяви данните си за БВП през 2020 г., които вероятно също ще са положителни. Анализатори очакват, че икономическият растеж на Китай ще се е ускорил още повече в последните три месеца от годината. Според проучване на Reuters сред анализатори прогнозите са за 2.1% ръст на БВП на Китай за 2020 г.

"Китай има съществена роля в много вериги на доставките и като цяло остава много конкурентно място за производството, така че отделянето от нея е по-лесно на думи, отколкото на практика," казва Куис.

Въпреки всичко бъдещето на Китай няма да е безоблачно. Анализатори посочват, че Джо Байдън вероятно няма да отмени част от натиска върху страната, след като встъпи в длъжност следващата седмица.

"Правителството на Байдън ще предприеме различен, не толкова войнствен и по-стабилен подход към Китай," смята Куис. "Политически обаче не е възможно Байдън да премахне митата в скоро време."