Китай нареди на търговците на суровини да спрат вноса на определени продукти от Австралия.

Мярката е в отговор на решението на австралийското правителство да забрани на Huawei Technologies да изгражда 5G мрежи в страната, както и на настояването на австралийския премиер Скот Морисън за независимо разследване на причините, довели до разпространението на COVID-19.

С този свой ход Пекин ескалира напрежението между двете държави, чиито дипломатически взаимоотношения охладняха значително през последните години.

Китайските търговци няма да могат да купуват въглища, ечемик, медна руда и меден концентрат, захар, дървен материал, вино и раци от австралийски доставчици, предава Bloomberg, цитирайки анонимни източници, близки до китайското правителство.

Предупреждението е отправено вербално към някои от водещите търговски компании и вносители в Поднебесната империя. Желязната руда, която заема основната част от австралийския експорт към Китай, засега не попада в забранителния списък.

"Китай изглежда решен да "накаже" Австралия и да даде пример на останалите си търговски партньори. Пекин демонстрира, че политическите атаки срещу него имат своята икономическа цена", смята Ричард Макгрегър от базирания в Сидни изследователския институт Lowy.

По-рано тази година Китай предприе серия от ограничителни мерси върху австралийския внос. Доставките на месо и раци бяха забавени на митниците, върху вноса на ечемик беше наложено мито от над 80%, а вносът на дървен материал от Куийнсленд беше забранен с мотива, че има опасност от разпространение на паразити.

Австралийското вино пък е обект на антидъмпингово разследване от страна на китайските регулатори.

Говорителят на китайското външно министерство Уанг Уенбин заяви на брифинг днес, че очаква Австралия да предприеме необходимите стъпки за нормализиране на двустранните отношения.

Китай е най-големият търговски партньор на Австралия, като само търговията със земеделски продукти възлиза на над 11 милиарда щатски долара за периода от 2018 до 2019 г. Австралийската икономика преживява първата си рецесия от близо 30 години насам, а "наказателните" мерки от страна на Пекин идват във възможно най-неподходящия момент.

През 2014 г. китайският президент Си Дзинпин беше на официална визита в Австралия, а година по-късно между двете държави беше подписано и детайлно споразумение за свободна търговия.

Забраната за 5G мрежата на Huawei обаче, както и обвиненията, отправени от австралийското правителство към Пекин за вмешателство във вътрешните работи, доведоха до рязко "захлаждане" в двустранните отношения.

Въпреки това Австралия си остава силно зависима от износа за Поднебесната империя. Бившият австралийски финансов министър Джо Хокей, който беше част от екипа, разработил търговската сделка с Китай, заяви, че Пекин прави опити за изнудване.

"Основният проблем е, че Китай не иска да преговаря. Те просто реагират агресивно и се опитват да ни изнудват. А Австралия никога не се е поддавала на изнудвания", казва Хокей, който до януари 2020 г. изпълняваше длъжността посланик в Съединените щати.