Китайските политици и военни експерти са обезпокоени от стремежа да се интегрира изкуствен интелект във военната техника и оръжия, който може да доведе до война между държавите.

Съгласно нов доклад, публикуван от Центъра за нова американска безопасност (CNAS), китайските власти все още разглеждат съревнованието при въоръжаването с използване на ИИ като заплаха за световния мир.

Според тях съществуват опасения, че международните норми, определящи взаимоотношенията между държавите, вече са остарели и това ще доведе до потенциални конфликти, съобщава The Verge.

Един от авторите на доклада - старши научен сътрудник в CNAS Грегъри Ален, в качеството на пример дава сценарий на непреднамерена ескалация на конфликт, свързан с използването на дронове. По думите му през последните години безпилотните апарати, както големите по размери, така и малките, са станали все по-автоматизирани.

В такъв режим американските дронове са способни да изпълняват прости задачи – например да правят облетявания около зададена цел. Китай е „за“ предоставянето на дроновете на по-високо ниво на автономност – например да нанасят удари от въздуха.

Като пример се дава дронът Blowfish A2, който Китай изнася на международния пазар и който, казва Ален, се рекламира като безпилотно устройство, способно самостоятелно да нанася целеви удари.

Доколкото дроновете се управляват дистанционно, военните като правило не се церемонят с тях. Едни ги разполагат в спорно въздушно пространство, а други – с охота ги унищожават.

Тези методи могат да бъдат видени в кибервойна, където страните ще се нападат една друга, без да рискуват човешки животи. Как двете страни ще тълкуват действията си, не е ясно.

Например едната страна, която ще изпрати безпилотно устройство, ще мисли, че така не рискува нищо. Другата на свой ред ще го свали на земята по някаква причина.

Рискът нараства, когато тази техника разполага с по-широка автономност. Ако дронът или роботът започне да изстрелва предупредителни изстрели, това може да бъде възприето като агресия - решение, взето от човек зад него.

Кой ще поеме лидерството в ерата на изкуствения интелект?Развитието на изкуствения интелект (ИИ) може да причини значителни геополитически размествания през идните години

На страните в цял свят им предстои да определят кои са нормите при въоръжените конфликти с използването на автономни системи.

Китайските официални лица признават, че Китай и САЩ са единствените две свръхдържави, които развиват ИИ. И двете притежават финансирането и технологичните възможности, необходими за по-нататъшно развитие на технологиите.

Конкуренция между тях определено съществува, когато става дума за въпроси, свързани с военната сфера. Необходимо е сътрудничество.

Американските чиновници са по-слабо осведомени за своите китайски колеги, тъй като са по-малко документите, които не се превеждат на английски език. Без нужното разбиране от двете страни вероятността от конфликт нараства.