Китай призовава дипломиралите се от университет да търсят работа в провинцията, след като младежката безработица в градските райони скочи до най-високото си ниво в историята.

Местните власти би трябвало да привличат завършилите университет на административна работа в селата, се казва в общо изявление от миналата седмица на министерствата на образованието, финансите и човешките ресурси и социалното осигуряване.

Правителството ще предложи данъчни стимули и заеми на завършилите университет, за да работят в селските райони, се казва в изявлението.

Подобни предимства ще бъдат предложени и на съществуващите малки бизнеси в селата, които наемат висшисти, в това число в сфери, като камериерството и грижите за възрастни хора, пише CNN Business.

Обикновено завършилите университет в Китай предпочитат да работят за плащащи добре компании в големи градове, а при доходите в селските и градските райони има сериозно разминаване. Това обаче не е първият път в последните години, в който правителството ги призовава да търсят работа в огромната, но по-слабо развита провинция на страната.

През юли 2020 г., когато първата вълна на коронавируса удари китайската икономика, властите насърчаваха висшистите да се преместят в селските райони, вместо да се тълпят в градовете и да се борят за ограничени възможности за работа.

Северна Корея изпрати служители в офиси на работа на полетоСлужители в офиси и заводи в Северна Корея са били изпратени в селскостопански райони из цялата страна, за да се присъединят в битката срещу сушата

Тези призиви напомниха на мнозина в социалните медии за подобна инициатива от Мао Дзъдун през 60-те години на миналия век. Резултатът от нея е "изгубеното поколение" на Китай, което пропилява най-хубавите си години в провинцията.

Тази година обаче студентите нямат много опции.

Завършващите университет са изправени пред най-голямата конкуренция, тъй като рекордните 10.76 милиона души се очаква да се дипломират в следващите два месеца.

Ръстът на втората най-голяма икономика в света се забави значително през първото полугодие, което означава, че в градовете има по-малко работни места. Малките бизнеси, които са сериозен източник на работни места, пострадаха сериозно от локдауните в Китай заради COVID-19.

Огромният технологичен сектор на Китай също е изправен пред тежка трудова криза.

Безработицата в градовете за младежите на възраст между 16 и 24 г. скача до рекордните 18.2% през май. В тези данни не са включени хората, които ще се дипломират тази година.

С влошаването на ситуацията със заетостта, влизането в университет става още по-трудно в Китай.

Рекордните 11.93 милиона души са се явили на тежкия приемен изпит през миналата седмица. Те се съревновават да влязат в най-елитните университети в страната, като често са подложени на огромен натиск от своите родители и семейства.

Тази година кандидат-студенти се оплакаха в социалните медии колко труден е бил приемният изпит. Много от тях са плачели, докато са решавали теста по математика, а някои се оплакаха, че въпросите по китайска литература са били толкова трудни, че дори авторите на тези класически книги е нямало да ги разберат.

В отговор министерството на образованието обяви, че трудността на изпита по математика "има ролята на селекция" и служи по-добре на целта на правителството за изграждането на качествена образователна система.