Китай обяви, че ще позволи на всяка двойка да има до три деца, отбелязвайки края на строгата политика за две деца в семейството.

Промяната беше одобрена от президента Си Дзинпин на среща на политбюрото на Китайската комунистическа партия, информира BBC, позовавайки се на китайската агенция Xinhua.

Решението идва, след като преброяване, което се прави на всеки 10 години, показа, че населението на Китай нараства с най-бавни темпове от десетилетия.

Това засили натиска върху Пекин да подобри мерките относно увеличаване на раждаемостта и да избегне намаляване на населението.

Намаляващото население е проблем заради обърнатата възрастова структура, при която има повече възрастни хора, отколкото млади.

Когато това се случи, няма да има достатъчно служители в бъдеще, които да подкрепят възрастните, и може да стегне и до ръст в търсенето на здравно и социално осигуряване.

Какво казва преброяването на населението?

Преброяването на населението, което беше публикувано по-рано през месеца, показа, че през миналата година в Китай са родени около 12 милиона бебета, което е значително по-малко, в сравнение с 18-те милиона новородени през 2016 г., и е най-малкият брой от 60-те години на миналия век.

Преброяването е направено в края на 2020 г., като около 7 милиона преброители са обикаляли от врата на врата, за да събират информация от китайските домакинства.

След излизането на резултатите се очакваше Китай да облекчи правилата за семейното планиране.

Как реагират хората?

"Това, че се позволява на една двойка да има три деца и прилагането на съответни мерки за подкрепа, ще помогне за подобряването на структурата на населението на страната, за активната реакция на застаряващото население и за запазването на предимствата на човешките ресурси в Китай," се казва в публикацията на Xinhua.

В социалните медии обаче китайците не са толкова въодушевени от новите мерки.

"Можем да имаме три деца, но проблемът е, че не искам да има дори и едно," казва потребител в микроблога Weibo. "Знаете ли, че повечето млади хора вече изпитват трудности да се грижат дори само за себе си?"

Жителка на Пекин пък заявява пред BBC, че иска " да си живее живота" без "постоянните притеснения" около отглеждането на дете.

Това отразява променящата се нагласа на много от младите китайци, живеещи в градовете, към раждането на деца, така че не е ясно колко голям ефект ще има тази нова политика.

През годините тенденциите относно населението на Китай до голяма степен се оформяха от мярката за едно дете в семейството, която беше въведена през 1979 г. с цел забавяне на ръста на населението.

Семействата, които нарушаваха правилата, бяха глобявани, губеха работата си, а понякога се стигаше и до принудителни аборти.

Политиката за едно дете в семейството също така доведе до сериозен дисбаланс по отношение на половете в страната - култура, която в исторически план фаворизира момчетата пред момичетата.

"Това създава проблеми на сватбения пазар, най-вече за мъжете с по-малки социално-икономически ресурси," казва пред BBC доктор Му Женг от Националния университет на Сингапур.