В четвъртък, китайското Министерство на търговията включи Lockheed Martin и Raytheon Technologies в списъка на "ненадеждните субекти". Причината - продажба на оръжия на Тайван.

Това са поредните санкции срещу двата американски гиганта в отбранителните технологии, посочва Reuters.

Мерките идват на фона на засиленото напрежение, след като американската армия свали китайски шпионски балон, и ден, след като Пекин предупреди за "контрамерки срещу съответните американски структури, които подкопават суверенитета и сигурността на Китай".

На Lockheed Martin и Raytheon Missile and Defense Corporation, дъщерно дружество на Raytheon Technologies, е забранено да "участват в дейности по внос и износ, свързани с Китай", става ясно от изявление на Министерството на търговията.

Със свалянето на балона САЩ са развалили двустранните отношения, каза ПекинСАЩ заявиха, че издирват останки от предполагаемия китайски балон за наблюдение
Пекин също така забрани на двете компании да продължават да инвестират в Китай, а на висшия им мениджмънт да влиза в страната. В допълнение, са им наложени и финансови глоби, които са в двоен размер на договорените суми от продажбите на оръжие за Тайван.

Все още не е ясно как Китай ще приложи тези глоби, които трябва да бъдат платени в рамките на 15 дни, допълват от информационната агенция.

През февруари миналата година страната наложи санкции на двете фирми заради продажба на оръжия на стойност 100 млн. долара на Тайван - самоуправляващия се остров, който Пекин разглежда като отцепническа провинция.

Най-малко два пъти преди това Китай е обявявал санкции срещу Lockheed и Raytheon - през 2019 г. и 2020 г., въпреки че Пекин не е обяснил какво включват тези санкции и как се прилагат.

Вашингтон е задължен по силата на Закона за отношенията с Тайван от 1979 г. да предоставят на островната страна средства за самозащита. Но продажбите на оръжия от страна на САЩ винаги предизвикват гнева на Китай, припомня още Reuters.