Китай прави всичко възможно, за да облекчи недостига на електроенергия и да напълни река Яндзъ, чието ниво намаля драстично вследствие на рекордната жега, която застигна страната през последните седмици. В опит за справяне със ситуацията са вдигнати във въздуха самолети за "посяване" на облаци и се разработват нови източници на електроенергия.

Вече над два месеца високите температури създават проблеми на земеделските производители, заплашват животновъдството и принуждават индустрии, зависими от хидроенергията, да затварят, за да се осигурят доставки на електроенергия за домовете, пише The Guardian.

Китай многократно е предупреждавал, че е изправен пред екстремни метеорологични явления през следващите години, докато се опитва да се адаптира към изменението на климата и покачващите се температури, които вероятно ще бъдат по-сериозни, отколкото другаде.

Настоящите екстремни горещини вероятно се дължат на „специален случай“ на високо налягане от западната част на Тихия океан, простиращ се над голяма част от Азия, каза Кай Венджу, изследовател от австралийския национален институт за научни изследвания, CSIRO.

Жегата мъчи Китай вече 64 дни, което я превръща в тотален рекорд като продължителност от 1961 г. насам.

Според синоптиците, тя ще продължи до 26 август в басейна на Съчуан и големи части от централен Китай.

В сряда властите в югозападната китайска провинция Съчуан обявиха, че ще ограничат електрозахранването на домове, офиси и търговски центрове, след като вече наредиха на производителите на енергоемки метали и торове да ограничат операциите.

Част от мерките, които бяха първоначално представени като препоръчителни за жителите, предвиждат намаляване на потреблението на електроенергия, ограничаване на температурния режим в административните сгради до 26 градуса по Целзий и ползване на стълби вместо асансьори, пише Sichuan Daily.

Властите също така спряха фонтаните, светлинните шоута и търговските дейности след залез слънце.

Един милион разселени заради сушата в СомалияБроят на хората, изправени пред кризисни нива на глад в Сомалия, се очаква да нарасне от около пет милиона на повече от седем милиона през следващите месеци

В сряда централната провинция Хубей стана поредната, която обяви, че прави опит за предизвикване на валежи чрез изпращане на самолети, които изстрелват химически сребърен йодид в облаците.

Други региони край Яндзъ също заложиха на програмите за “засяване на облаци”. Трети са в готовност да ги използват.

Недостигът на електроенергия накара няколко компании в региона Чунцин, граничещ със Съчуан, да заявят, че ще спрат производството.

Вицепремиерът на Китай Хан Джън посети държавната мрежова корпорация в сряда и каза, че са необходими допълнителни усилия за осигуряване на електрозахранване за жителите и ключови индустрии и за предотвратяване на прекъсвания на електрозахранването, сочи доклад на държавните медии.

Китай спира фабрики за литий, алуминий и торове заради горещото време Местното правителство реши да даде приоритет на жилищно електрозахранване, но това ще има последици върху цените на суровините

Решението за мнозина е в ускоряването на проектите за подобряване на енергийното натоварване. Трябва да бъде насърчено производството на енергия от въглища и възобновяеми източници, казва Хан Джън.

Хидроенергията съставлява около 80% от енергийния капацитет на Съчуан, но намаляващите водни потоци на Яндзъ и нейните притоци водят до борба за посрещане на нарастващото търсене на климатици, тъй като температурите скочиха до 40 градуса и повече.

Средните валежи в Съчуан са с 51% по-малко от тези през предходните години, според държавната информационна агенция Синхуа, която цитира провинциалния клон на държавната мрежа.

През последните седмици сушата в целия басейн на река Яндзъ се отразява негативно върху селското стопанство. Фермерите не могат да напояват културите, няма вода и за добитъка. Затова властите призоваха властите по региони да направят реорганизация на водоснабдяването - временно прехвърляне на вода, разработване на нови източници, разширяван на тръбопроводни мрежи и др.

За да увеличи доставките надолу по течението, най-големият водноелектрически проект в Китай, язовирът "Три клисури", ще увеличи изпускането на вода с 500 милиона кубически метра през следващите 10 дни.

Като място част от добитъка от засегнатите от суша райони е бил временно преместен другаде. Финансовото министерство обяви и подкрепа срещу бедствието в размер на 44 млн. долара.