Финансирането в краткосрочен план, за да се помогне на развиващите се страни да се справят с глобалното затопляне, не е отговорът, заяви в Копенхаген китайският заместник министър на външните работи Хъ Яфей след съобщението на ЕС в Брюксел, предаде АФП.

"Говори се за краткосрочно финансиране и аз казвам, че то не е достатъчно. Това не е ключът (на проблема)", заяви той на пресконференция. "Относително лесно е за развиващите се страни да представят данни в краткосрочен план.

Но какво ще правим след три години?", запита заместник министърът. "Ако трябва да поемем ангажимент до 2050 г., съмнявам се в искреността на ангажиментите на развитите страни, защо не говорят за финансовия си ангажимент до 2050?", допълни той. "Най-важното ще бъде да имаме оперативен механизъм най-малко в средносрочен план, осигуряващ средства за развиващите се страни", каза още Яфей.

Той припомни историческата отговорност на развитите страни в акумулирането на парникови газове в атмосферата. Днес държавите членки на ЕС решиха да предоставят 2,4 милиарда евро на година в продължение на три години (2010, 2011 и 2012) в помощ на най-уязвимите от затоплянето на климата страни.

Източник: БГНЕС