Евентуалното вдигане на митата върху вноса на китайски стоки и суровини в Съединените щати ще предизвика вземането на ответни мерки, заяви пред Bloomberg китайският външен министър Ван И в кулоарите на провеждащия се тази и следващата седмица Народен конгрес в Пекин.

По думите му подобни мерки биха ощетили както страната, към която са насочени, така и самите инициатори. "Търговските войни никога не са били начин за решаване на проблеми, особено в условията на глобализация. Евентуалната търговска война ще предизвика оправдан и необходим отговор", смята Ван И.

Икономическият екип на Доналд Тръмп подготвя пакет от мерки, сред които и драстично вдигане на митническите тарифи върху стоманата и алуминия за определени държави, в това число и Китай.

Идеята предизвика и поредната доза политически турбуленции във Вашингтон, след като директорът на Националния икономически съвет Гари Кон подаде оставка заради разногласията си с президента по митническия въпрос.

Самият Тръмп обаче даде да се разбере, че няма намерение да отстъпва. Нещо повече - той заяви, че търговските санкции могат да бъдат още по-строги, цитирайки широко разпространените кражби на интеректуална собственост в Поднебесната империя.

Американската администрация обмисля налагане на инвестиционни рестрикции и допълнителни мита върху определени китайски стоки, като отговор на масовото нарушаване на авторски права от страна на Пекин.

Иначе мненията на икономистите за евентуалните ефекти от въвеждането на новите митнически тарифи не са еднозначни. Някои от тях са на мнение, че икономическите фундаменти остават позитивни и търговските рестрикции няма да окажат сериозно негативно влияние в дългосрочен план.Други обаче считат, че действията на Белия дом няма да останат без последствия, имайки предвид, че Китай е водещ търговски партньор за страната.

Особено ако мерките излязат извън сферата на суровините, тъй като вносът на стомана и алуминий от Китай възлизат на под 10 милиарда долара годишно, докато общият внос е в размер на над 500 милиарда. Индустриите, които зависят от вноса на електронни компоненти и потребителски стоки, със сигурност ще бъдат засегнати, ако се стигне до въвеждането на рестрикции, свързани с авторските права.

Вчера комисарят по търговията на Европейския съз Сесилия Малмстрьом също предупреди Белия дом, че вдигането на митата няма да мине без ответни мерки.

"Силно се надявам, че това няма да се случи. В търговските войни няма победители", заяви тя. Ако обаче Вашингтнон реализира плановете си, ЕС има намерение да удари редица американски стоки с по-високи митнически тарифи.