Бизнесът в Китай постепенно се връща към нормалната си дейност, след като местните власти в повечето провинции обявиха, че служителите могат да се завърнат на работните си места.

През последните седмици повечето фабрики и магазини в Поднебесната империя не работеха заради епидемията от опасния коронавирус, който отне живота на близо 1000 души.

В първия работен ден от новата седмица обаче много хора не успяха да стигнат до работните си места, имаше доста офис сгради, които останаха тъмни, а някои компании посъветваха служителите си да продължат да работят от вкъщи, пише The Wall Street Journal.

В безлюдните търговски центрове хората от персонала гледат видеа и играят игри на смартфоните си, докато чакат клиентите.

"Нито един от служителите не успя да дойде на работа днес. Фабриката ни е затворена вече близо месец и не знам кога ще можем отново да се върнем към нормалния цикъл на работа", разказва пред изданието Луо Сяоин, която притежава завод за мотоциклетни ауспуси в провинция Гуандонг.

Опитът за възстановяване на нормалната работа на бизнеса в Китай съвпада и с първата официална публична изява на президента Си Дзинпин след избухването на епидемията.

През последните седмици той до голяма степен остана извън публичното пространство. Вчера китайският президент посети една от болниците в Пекин, които лекуват пострадали пациенти.

Си подчерта, че много от медицинските работници са "жертвали жживота си", за да помогнат на останалите. Това беше косвена препратка към смъртта на лекаря Ли Уънлян от град Ухан, който почина миналата седмица.

Смъртта му предизвика емоционална реакция сред китайското общество, тъй като той е един от хората, опитали се да предупредят за опасността от новия вирус, но е предупреден от полицията да не го прави.

До този момент броят на заразените с коронавируса 2019-nCoV достига над 40 000 души в глобален мащаб, като има потвърдени случаи в 24 държави. Потвърдените смъртни случаи са 910, от които всички, без един, са на територията на Китай.

В град Ухан и околната провинция Хубей беше наложена строга карантина, под която попадат над 60 милиона души. Това означава, че всеки, който е посещавал роднините си в този район по време на празниците за посрещането на Лунната нова година в средата на януари, все още не може да се върне на работа.

Дори и в градовете, които се намират на стотици мили от епицентъра на заразата, все още важат строги ограничения за пътуване. В Хангджоу, например, където е базиран китайският интернет гигант Alibaba Group Holding Ltd., хората все още са принудени да стоят по домовете си, за да бъде ограничена възможността за разпространение на смъртоносния вирус.

Освен това и самите компании насърчават служителите си да продължат да работят от вкъщи още известно време, докато отмине опасността, въпреки че в Шанхай и Пекин властите официално отмениха ограничителния режим.

Това е една от основните причини много от китайските градове все още да изглеждат безлюдни, дори и в началото на новата работна седмица.

Анализатори: Пазарите подценяват пораженията от вирусаАзиатските борси днес последваха Уолстрийт нагоре, докато заводите изпитват затруднения с възобновяването на работата след по-дългата почивка

Всичко това неминуемо ще се отрази на китайската икономика, предупреждават анализаторите, цитирани от WSJ. В петък S&P Global Ratings занижи прогнозата си за ръста на китайския брутен вътрешен продукт за 2020 г. от 5.7% на 5%.

Промишленият сектор заема дял от 30% в китайския БВП. Много от фабриките бяха затворени за празниците около Лунната нова година, а след това не можаха да започнат отново работа заради избухването на епидемията.

Фабриката за ауспуси на Луо Сяоин в Гуандонг се намира в район, в който са въведени изкючително стриктни изисквания към компаниите, които искат да отворят отново. Те трябва да гарантират, че служителите им са здрави, което в някои случаи означава да ги поставят под 14-дневна карантина.

Освен това трябва да им осигурят защитно облекло, включващо маски, очила и ръкавици, които в последните седмици са изключително дефицитни на пазара.

Дори и служителите да се завърнат, Луо не е сигурен, че те ще могат да произведат или да продадат нещо, защото клиентите и доставчиците също са неактивни.

"Цялата верига за доставки е парализирана", казва тя. По думите ѝ заводът едва ли ще може да започне работа на пълен капацитет преди края на април или началото на май. А това означава липса на приходи за период от почти половин година.

Някои от по-големите компании обаче успяват по-бързо да се върнат "в релсите" и да работят нормално. От Ford Motor Co. обявиха, че китайските им заводи са възстановили нормалната си продукция от понеделник (10 февруари), а General Motors съобщиха, че фабриките им ще заработят отново на 15 февруари.

Някои от доставчиците на американския технологичен гигант Apple очакват още забавяния преди цялостното възстановяване на работния процес. Техните служители също изпитват затруднения с връщането си на работа заради масовите ограничения в обществения транспорт, както и заради факта, че в някои градове все още не се допускат хора, които са пътували до районите, засегнати най-силно от епидемията.

Луо Сяоин разказва пред WSJ, че хазяинът ѝ е обещал да ѝ даде гратисен период за изплащането на наема, а служителите ѝ приемат факта, че ще останат без заплащане за периода, в който заводът е затворен.

Властите в Пекин обаче предупреждават, че "замразяването" на бизнеса вследствие на епидемията вероятно ще доведе до рязко увеличение на лошите кредити. Банковият регулатор обеща, че ще намали таксите на трезорите и ги посъветва да бъдат снизходителни към клиентите, които бавят вноските по ипотечните си кредити или по кредитните си карти.

В понделник трафикът по улиците в Шанхай беше доста по-слаб от обикновено, но все пак движението беше доста по-оживено, отколкото в последните две седмици. Според местните власти около 70% от компаниите в града вече са започнали работа.

Служителите, които се завръщат на работните си места, получават специални брошури, в които се напомня, че трябва редовно да си мият ръцете и да сигнализират моментално, ако усетят неразположение, ако започнат да кашлят или ако изпитват недостиг на въздух.

В материалите изрично се посочва, че това важи в най-голяма степен за хората, които са били в Хубей или са имали контакт с граждани на провинцията.

В Пекин компанията за споделени пътувания Didi Chuxing Technology Co. и производителят на смартфони Xiaomi Corp. насърчават служителите си да продължат да работят от вкъщи поне до следващата седмица.

Повечето от служителите на търсачката Baidu Inc. работят в същия режим, а тези, които неотложно трябва да отидат до офиса, се нуждаят от специално разрешение.

Метрото в китайската столица, което обикновено е препълнено по всяко време на денонощието, сега е почти празно. Същото важи и за търговските центрове, а продавачите по магазините убиват време с телефоните си, тъй като няма какво да вършат.