Икономиката на Китай е отчела през четвъртото тримесечие на миналата година най-малкия си ръст от седем години, след като световната рецесия понижи износа и увеличи натиска за по-големи правителствени разходи и по-ниски лихвени проценти, които да подпомогнат растежа, пише Bloomberg.

Брутният вътрешен продукт на Китай е нараснал с 6.8% през четвъртото тримесечие, в сравнение с година по-рано, след ръст от 9% на годишна база за предходните три месеца.

Намаляващото търсене на части и материали за износ вече се разпростира из Азия и тихоокеанския регион, тласкайки Тайван, Южна Корея и Австралия по-близо към рецесия и влошавайки икономическия спад в Япония.

Китайската централна банка може да намали основната си лихва с до 81 базисни пункта, до 4.5%, до средата на годината, след намаления в размер на 2.16 процентни пункта от септември досега, смятат анализатори. Изискванията за банковите резерви също могат да бъдат занижени.

Промишленото производство в Китай е нараснало с 5.7% през декември, в сравнение със същия месец година по-рано, което е близо до най-малкия темп на растеж от почти десет години. Инфлацията е намаляла до 1.2%, най-ниското й ниво от две години, което развързва ръцете на централната банка за още понижения на основната лихва. Производствените цени са паднали с 1.1%.

Икономическият растеж на Китай в размер на 9% за 2008 г. е сравним с 13-процентния ръст, който позволи на страната да надмине Германия през 2007 г., за да стане третата най-голяма икономика в света.

Китай подлага под натиск държавните банки да увеличат кредитирането, обяви план за икономическа подкрепа в размер на 4 трлн. юана (585 млрд. долара), намали експортните такси и увеличи подкрепата си за 10 ключови индустрии, включително намаление на данъците и субсидии за производителите на стомана и автомобили.

Очаква се икономическият растеж на Китай да се забави до между 3 и 4% през настоящото тримесечие, което ще бъде най-малкото нарастване поне от 1994 г., преди планът за икономическа подкрепа да даде резултат и износът да възстанови позиции.

Износът на страната ще намалее с 6% през тази година, в сравнение с повишение от 17.2% през 2008 г., според Fitch Ratings. Китай ограничава ръста на юана спрямо долара, за да подпомогне износителите.

Номинираният от Барак Обама за министър на финансите Тимъти Гайтнър вчера определи манипулацията на китайската валута като важен въпрос.