Популярен китайски милиардер бе осъден на 18 години затвор, което бе най-новото от поредицата наказания срещу корпоративни шефове в страната, които се осмеляват да надигат глас.

Сун Даву ръководи една от най-големите селскостопански компании в страната в северната провниция Хъбей.

67-годишният Сун се е изказвал в миналото относно човешките права, както и по други чувствителни политически теми.

Той е бил признат за виновен за това, че "влиза в спорове и предизвиква неприятности" – обвинение, което често се използва срещу активисти, пише BBC.

Някои от другите обвинения срещу него са за незаконно завземане на земеделска земя, организирането на хора, които нападат държавни агенции и възпрепятстването на работата на държавни служители. Той също така е глобен с 3.11 млн. юана (478 697 долара).

Компанията на Сун е една от най-големите в Китай като дейността ѝ варира от месопреработване до храна за домашни любимци, училища и болници.

Сун е бил задържан през миналата година, заедно с 20 роднини и бизнес партньори, заради поземлен спор с държавна ферма.

Тогава той заяви, че десетки негови служители са пострадали при инцидент с полицията, информира AFP.

Пекин разпореди на китайски милиардер да се покриеТова се случи, след като основателят на третата най-голяма технологична компания в Китай сподели в интернет древна поема, която мнозина счетоха за скрита критика на властта

Смята се, че Сун е близък с някои видни китайски политически дисиденти и в миналото е критикувал селскостопанската политика на правителството.

Той е един от малкото хора, които открито обвинява правителството в прикриването на заразата от африкански грип по свинете, която засегна неговите ферми през 2019 г., а впоследствие опустоши голяма част от месодобивната индустрия в страната.

Сун бе осъден на затвор през 2003 г., за "незаконно набиране на средства", но присъдата му бе отменена след огромната обществена подкрепа, която получи.

Сун отхвърля много от обвиненията по последното дело срещу него, като в предварително изслушване е описал себе си като "изключителен член на Комунистическата партия ".

Той обаче е признал, че е направил и някои грешки, в това число, че пускал съобщения онлайн.

Китай затяга контрола си над компаниите и бизнесмените в страната. Срещу големи технологични компании, като Alibaba, Didi и Tencent, в момента се водят разследвания по най-различни регулаторни въпроси.