Китайските индекси се повишиха до нови рекордни стойност за втори пореден ден, водени от ръста на компаниите инвестиращи в недвижими имоти.

Индексът Shanghai Composite Index се повиши с 0.9%, до ниво от 4 110.38 пункта, преминавайки нивото от 4 100 пункта за пръв път в историята си. Другият китайски индекс Shenzhen Composite Index, следящ изменението на по-малките китайски компании се повиши с 1.4%, до ниво от 1 198.41 пункта, което също бе рекордно за индекса ниво на затваряне.

Акциите на компанията за инвестиции в недвижими имоти - Shanghai New Huangpu Real Estate се повишиха с позволените за деня 10%, до ниво от 23.03 юана за брой.

Ръстът на китайските индекси става реалност въпреки усилията на правителството на страната за охлаждане на икономиката и изразените през последните седмици притеснения от силното повишение на китайските акции от редица анализатори.

В същото време в края на миналата седмица централната банка на страната повиши равнището на краткосрочните лихви.

От началото на годината индексът Shanghai Composite Index е регистрирал повишение от значителните 54%, след повишението си от 130% през изминалата година.

Междувременно националната валута на страната се повиши до нов исторически максимум спрямо щатския долар, непосредствено преди срещата на финансовия министър на САЩ с китайски правителствени представители.

От частичната либерализация на търговията с юана през юли 2005 година китайската валута е поскъпнала с 5.6% спрямо щатската.

Дневното ограничение на движението на юана спрямо долара бе повишено до 0.5% от централната банка на страната на фона на предходното ми такова от 0.3% на ден.

Преди близо седмица китайските акции бяха определени като "твърде скъпи" от Ли Ка-шинг - най-богатият човек в Хонг Конг.

Според него търговията на китайските акции при съотношение цена-печалба между 50 и 60 не е нормална и сочи, че те са надценени. Според мултимилиардера китайските акции са се "балонизирали".

Повишението на китайските индекси се предопределя от добрия ръст на китайската икономика през първото тримесечие, повишила се с 11.1% на годишна база, както и очакванията за по-нататъшното й добро представяне.

Индексът CSI 300 Index, който следи изменението в акциите на най-големите китайски компании се е повишил с над 80% от началото на годината в доларово изражение, което го прави и най-повишаващия се световен индекс за годината сред 90-те индекса, следени от Bloomberg. За последната една година индексът CSI 300 е нараснал близо три пъти, като той бе представен през април 2005 година.

Въз основа на силното му повишение корективно поевтиняване прогнозират и от щатската инвестиционна банка Goldman Sachs & Co.