Китайските индекси се повишиха до нови исторически максимуми за втори пореден ден в резултат на спекулациите, че ускореният ръст на икономиката на страната ще доведе след себе си повишено търсене на акции на китайски компании.

Широкият индекс CSI 300 регистрира повишение от 105.6 пункта, или 2.3%, до рекордното си ниво на затваряне от 4 703.98 пункта. Така от 19 юли индексът се е повишил с 23.6%, отбелязвайки повишение във всички дни, с изключение на един.

Индексът Shanghai Composite Index, следящ изменението на най-големите търгувани на борсата китайски компании, завърши днешния ден с повишение от 1.5%, до ниво от 4 628.11, а по-малкият Shenzhen Composite Index се повиши с 2%, до 1 350.37.

Добри са и тримесечните резултати, изнасяни от китайските компании за изминалото фискално тримесечие.

Най-големите 77 стоманодобивни компании в страната са удвоили печалбите си за изминалото първо полугодие до 78.3 млрд. юана (10 млрд. долара), като продажбите им са нараснали с 35% за посочения период.

Инвеститорите купуват акциите на стоманодобивните компании и поради добрата им оценка, на фона на общия пазар. Най-големите компании в сектора се търгуват при съотношение цена-печалба между 20 и 30, на фона на средното от 50 за компаниите от широкия индекс.

През второто тримесечие на годината четвъртата най-голяма световна икономика е отчела ръст от 11.9% на годишна база.

Силното повишение на китайските индекси обаче крие известни рискове според специалистите. Все повече анализатори определят китайските пазари като скъпи, особено в сравнение с останалите развиващи се пазари като Индия и Русия например.