На зазоряване порталът на затвора се отваря. Камион, натоварен с прясно набрани луковици чесън, влиза и изчезва в огромния комплекс, където живеят както затворници, така и хора, които очакват съдебен процес. В продължение на три часа няма никакво раздвижване, ако се изключи китайската полиция и сутрешните им обиколки.

След това същият камион излиза от комплекса, като товарът му е заменен със скилидки обелен чесън. Камионът пътува два часа до депо в града Дзинсян — световната столица на чесъна, където обеленият чесън се пакетира за износ в Индия, пише FT, позовавайки се на работник в завода.

Затворническият труд е нещо често срещано в Китай, където според закона затворниците, които могат да работят, трябва да го правят — система, известна като “превъзпитаване чрез труд”. В Китай има около 2.3 млн. затворници и такива, които за задържани и изчакват съдебен процес според Института за изучаване на криминалните политики. По този показател страната е изпреварена единствено от САЩ.

Износът на стоки, произведени от затворници, е нелегален, според местните и международните търговски закони. Въпреки това в много от веригите за доставки в Китай има доказателства за затворнически труд - от дамски чанти до перални, според експерти и бивши затворници.

“Повечето компании, регистрирани като част от администрацията на затворите в Китай, отвън изглеждат като обикновени компании,” казва Джошуа Розензвайг от Амнести Интернешънъл. “Чуждите корпорации трябва много сериозно да проверяват дали веригите им от доставки са свързани със затворнически труд.”

Принудителният труд не е феномен в страната, но зачестява в резултат на по-високите заплати в Китай и намаляването на населението в трудоспособна възраст. Производителите са подложени на все по-голям натиск да бъдат конкурентни на Бангладеш и Виетнам. Доставчици на щатски компании за търговия на дребно пренасочват част от поръчките си към затворите в опит да намалят разходите.

Компаниите, които използват принудителен затворнически труд, намалява разходите си за заплати до ниво заплащане на някаква сума на затвора или центъра за задържане, които пък присвояват почти всички пари, оставяйки много малка част на работниците.

По думите на собственик на малка компания за чесън в Дзинсян “това значава да работиш за нищо.”

В центъра за задържане в Пейсян, на 90 км. южно от Дзинсян, задържаните работят по нова доставка луковици чесън, което се вижда от записа на охранителните камери, с който са се сдобили FT. Някои от затворниците очакват процес. Други пък са осъдени и ще бъдат прехвърлени в затвори, където според бивши затворници условията са по-добри, отколкото в центровете за задържане.

Бивши затворници твърдят, че киселините с остър мирис в чесъна разтопяват ноктите на задържаните, оголвайки плътта им. Тези, които вече не могат да използват ръцете си, отхапват обелките на чесъна със зъби.

Мрачната история на едни от най-известните марки в светаОт Coca-Cola до Bayer

Задържаните в Peixian са само малка част от тези, които са принуждавани да работят във веригите на доставчиците в Китай. На хиляди километри от Дзинсян затворниците в друг затвор са произвеждали дамски чанти, продавани в Аризона, докато други в североизточния град Тонгхуа произвеждали гирлянди за Южна Корея. Затворници в Янтай, близо до Дзинсян в провинция Шандон, работят по окабеляването, което се използва в домакинските уреди по цял свят.

Добрите отношения с полицията са от съществено значение за получаването на достъп до затворнически труд. “Това е нещото, което трябва да уредиш с властите,” казва собственикът на малка фабрика за чесън. “Това не е услуга, до която всеки може да получи достъп.”

Дзинсян осигурява 80% от световния износ на чесън. САЩ внася 80% от пресния си чесън от Китай, според ASKCI Consulting. Китайският износ съставлява 20-30% от всичкия чесън, консумиран в САЩ, по данни на САЩ и на Китай.

Да се внасят стоки в САЩ, произведени отчасти или изцяло с принудителен труд, обаче е незаконно. Ако бъде подадено оплакване срещу конкретен обект, щатските митнически власти задържат стоката на границата и дори може да започнат разследване по веригата на доставчика

Използването на принудителен труд не е ограничена само до индустрията на чесъна. Той присъства и в други китайски вериги за доставки.

Клиенти са намирали бележки, скрити от затворници, в стоки, продавани в САЩ и Великобритания — от коледна украса до чорапи. Една от белжките е намерена от жена от Аризона, след като си купила чанта от Walmart. “Затворниците в затвора Ингшан в Гуанкси, работят по 14 часа всеки ден,” пише в бележката на китайски език. “Тези, които не довършват работата си, биват бити...Да си затворник в Китай е по-лошо, отколкото да си куче в САЩ.”

Писмото е подписано от човек, осъден през 2012 г. на 15 г. затвор в Ингшан. От затвора потвърждават пред FT, че имат отдел за производство и продажби. От Walmart пък обявиха, че са се отказали от услугите на доставчик, който използва като подизпълнител затвора.

В Китай обаче има най-малко 55 затворнически компании, чиято дейност включва всевъзможен вид производство и дори строителство.

За разлика от компаниите, затворите не спазват трудовите закони.

“Често трябваше да работим от пет часа сутринта до девет часа вечерта, така че затворът да печели повече пари,” казва бивш затворник. Друг затворник споделя, че работният ден продължавал от 5 часа сутринта до 8 вечерта с най-много един почивен ден месечно.

“Не правехме нищо друго освен да работим,” казва той. В затвора има 3 000 души, но той твърди, че бил част от по-малък екип от 130 души, които работели за компанията за електроника Weihai Ruicao, която пък е доставчик на южнокорейската LG.

Международните компании често разчитат на редица местни посредници и доставчици, които имат стимул да запазят факта, че използват затворнически труд, в тайна. Засичането му обаче може да бъде изключително трудно. Затворите не издават касови бележки и не подписват официални договори, според бивши затворници.

Затворниците нямат избор. “Стимулът за затворника не е паричен,” казва пред FT защитник на човешките права, пожелал анонимност. “Работата в затвора е предварително условиe за получаване на снизходителност по отношение на намаляването на присъдата или освобождаването от затвора. Работниците печелят точки, заради това, че работят.”