Китайските индекси регистрираха понижение в последния ден на седмицата, с което се насочиха към рекордно седмично понижение.

Индексът СSI 300 Index, следящ изменението на водещите китайски компании, се понижи днес с 46.74 пункта, или 1.4%, до ниво от 3 339.89 пункта.

За седмицата показателя е загубил значителните 12% от стойността си, или най-голямото му понижение от април 2005 година, когато индексът бе представен за пръв път.

Широкият китайски индекс се е понижил вече с 43% от върха си, постигнат на 16 октомври миналата година.

Основният китайски индекс - Shanghai Composite Index завърши деня с понижение от 2.1%, докато този, следящ акциите на по-малките китайски компании - Shenzhen Composite Index, загуби 1.7% от стойността си, до 954.73 пункта.

До голяма степен спадът се предопредели след данните, посочили ръст на китайската икономика от 10.6% за първите три месеца на годината, като стана ясно, че китайските регулаторни органи ще продължат с политиката си за "охлаждане" на ръста.

Инвеститорите остават притеснени и от високото ниво на инфлацията в Китай, която е близко до най-високата си стойност от 11 години насам.

Анализатори коментират, че в основата на понижението стои намалялото доверие на пазара, както и паническите продажби от страна на индивидуални инвеститори, впуснали се на фондовия пазар през изминалата година.

Миналата седмица централната китайска банка завиши задължителните минимални резерви, които банките трябва да заделят до 16%, в поредното си усилие да се ограничи кредитната активност в страната.

Според средните очаквания на анализаторите банката ще продължи и с политиката си на повишение на лихвите, които към момента са при нива от 7.47%. Банката завиши нивото на лихвите шест пъти през изминалата година.

Сред компаниите, отбелязали загуби, бяха акциите на тези от енергийния сектор, както и на петролните рафинерии, в резултат на рекордните цени, достигнати от енергийните носители.