Промените в климата представляват труден избор за правителствата, които са решени едновременно да се борят с глобалното затопляне и с повишаващите се разходи за живот,
предаде Ройтерс.

Мерките, свързани с климата, изкуствено повишават разходите за енергия, като покачват цената на изкопаемите горива и увеличават сметката за храна, защото използват обработваемата земя и насажденията за производството на възобновяеми горива, посочва БТА.

Сега цените на храните и петрола, които са близо до рекордни максимуми, наред с глобалното икономическо забавяне, предизвикаха вълнения в няколко държави и искания за намаляване на акциза върху горивата и освобождаване на земеделска земя за производство на храни.

"Тази важна част от глобалната икономика, храните и икономиката, бе грубо изопачена заради подценяването на водата и (чистия от въглерод) въздух", заяви пред Ройтерс нобеловият лауреат икономистът Джоузеф Щиглиц.

Борбата срещу климатичните промени направи по-високите цени на храните неизбежни, допълни той, като посочи, че "хората ще трябва да се приспособят".

Снимка: БГНЕС/ЕРА