Премиерът Бойко Борисов ще участва в двудневното заседание на Европейския съвет.

В поканата си до премиерите и президентите от ЕС председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой отбелязва, че двудневното заседание на европейските ръководители трябва да отправи повече от всякога ясно и решително послание, че Европа прави всичко необходимо по отношение на кризата, съобщава БТА.

Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд се опитаха да покажат единство преди срещата и подчертаха, че са се споразумели за пакт за растежа за 130 милиарда евро, който се очаква да бъде одобрен от лидерите на ЕС на форума в Брюксел днес и утре.

Италианският премиер Марио Монти обаче отправи косвена критика към Меркел, раздразнен от заявлението й, че "докато е жива", няма да позволи на европейските правителства да споделят дълговите си товари, което би облекчило Италия.

Според Монти италианците правят големи жертви и поставят под контрол дефицита на своята страна. Но въпреки това лихвите по италианските държавни облигации продължават да се покачват.

Финансовите пазари и международните партньори на Евросъюза имат огромни очаквания към тази среща на върха, предава БНР. Прогнозите обаче са, че тя едва ли ще ги оправдае.

Няма съгласие за еврооблигации, които да преразпределят дълга в еврозоната, нито за данък върху финансовите транзакции, който да облекчи бюджетното напрежение. Не се предвиждат и други конкретни мерки, които бързо да подобрят позициите на общата валута.

Вместо това европейските лидери ще обсъждат доклада, изготвен от председателя на ЕС Херман ван Ромпой. Самият той го определя като визия как в рамките на едно десетилетие може да се изгради истински икономически и валутен съюз, с по-силна политическа интеграция и повече преотстъпен на Брюксел национален суверенитет. Това включва фискален и банков съюз и допуска дори нови промени в европейските договори.

На тази среща се очаква само принципно съгласие за пренасочване на над 100 милиарда налични евросредства към растеж и заетост, както и зелена светлина за проектните облигации за финансиране на трансевропейска инфраструктура.

"Според мен е погрешно да се мисли, че правиш европейска среща на високо равнище и след това пазарите, като по чудо, се успокояват (...). Това ще изисква време". Така председателят на Европейската комисия Жозе Барозу охлади надеждите за евентуалните резултати от срещата, допълвайки, че тя не може да реши всички проблеми.