Оставката на шефа на GM Рик Уагонър бе едно от условията на правителството на САЩ, за отпускане на помощ на автомобилопроизводителя. Администрацията на Барак Обама показа ясно, че никой не е недосегаем. Медиите в САЩ коментират, че за компаниите вече има ново финансово правило „Ако правителството се намеси, изп. директор е аут."

Кои са следващите застрашени? SmartMoney посочва някои шефове, които седят на „горещия стол" в момента:

Викрам Пандит - гл. изп. директор на Citigroup

Citigroup получиха 45 млрд. долара от данъкоплатците, но не показват кой знае какви признаци на подобрение под ръководството на Пандит. Неговата замяна с друг директор би била и изгоден популистки ход в момента.

Кен Луис - Bank of America

Въпреки че акциите на банката падат с всеки изминал ден, миналия месец Луис каза, че Bank of America е печеливша и няма нужда от повече финансова помощ. До сега тя е получила 45 млрд. долара.

Робърт Нардели -Chrysler

За разлика от ситуацията при Уагонър, Обама за сега не иска оставката на Нардели. Неговата компания обаче бе принудена да се съгласи на сливане с италианката Fiat S.p. A. Дали третият по големина автомобилопроизводител в САЩ ще преживее втория си съюз с чуждестранен партньор ще бъде от решаващо значение за Нардели.

Едуард Лиди - AIG

Столът на Лиди си е горещ, откакто той го зае миналата есен. AIG бе спасена от банкрут от данъкоплатците, които осигуриха помощ от 84 млрд. долара. Наскоро стана ясно, че компанията е платила бонуси в размер на 165 млн. долара на свои висши служители, някои от които имат вина за ситуацията, в която се намира AIG. Все пак Лиди е човекът, който бе поставен на този пост от правителството, така че едва ли ще му се наложи да напуска скоро, но във времена като днешните, никой не е защитен, коментират от SamrtMoney.

Джефри Иммелт - GE

Акциите на GE се сринаха до 5.73 долара, което е загуба от 81% за последната година. За сега столът на Иммелт не е горещ, но се говори, че правителството обмисля планове да поеме контрол над „небанковите финансови институции с проблеми", което включва и финансовото звено на GE, в случай че то изпадне в по-тежки затруднения.

Списъкът на SmartMoney включва и Тим Гайтнер - Министър на финансите

Той има подкрепата на Обама, но корпоративна Америка, Уол Стрийт и Конгресът не го обичат много. След скандала с бонусите в AIG се изказаха мнения, че Гайтнер трябва да подаде оставка. Ако ситуацията не се подобри, все повече политици и бизнесмени ще подкрепят това мнение.