С предстоящото напускане на поста финансов министър на Германия от страна на Волфганг Шойбле след изборите през миналия месец, политически анализатори и икономисти в момента разглеждат евентуалните кандидатури за негов наследник.

Партията на Ангела Меркел - Християндемократически съюз, и сестринската й партия в Бавария - Християнсоциален съюз, спечелиха най-голям дял от гласовете във федералните избори през миналия месец, но за създаването на коалиция вероятно ще трябва да разчитат за подкрепа на насочената към бизнеса Свободна демократическа партия и на Зелените.

Вчера Меркел проведе обща пресконференция с лидера на Християнсоциален съюз, на която заяви, че следващата сряда партиите започват коалиционни преговори със Свободната демократическа партия и Зелените.

Новият финансов министър на Германия ще диктува не само посоката на най-голямата икономика в Европа, но ще има голямо влияние и върху самата еврозона.

Ето кои са основните кандидати за тази позиция, според CNBC, и какво би могло да е тяхното влияние:

Кристиян Линднер — лидер на Свободната демократичeска партия

Като лидер на Свободната демократичeска партия, която се очаква да стане колаиционен партньор на Меркел, Линднер е сочен за вероятен кандидат за поста финансов министър.

38-годишният Линднер е до голяма степен "лицето" на партията и има политическа тежест заради своята популярност. Той е известен с позицията си в защита на бизнеса, но против интеграцията в еврозоната, което означава, че при евентуалното му назначаване за финансов министър министерството ще продължи да се противопоставя на допълнителните планове (предлагани от Еманюел Макрон и подкрепни от Меркел) за още по-голямо икономическо сближаване в еврозоната.

Според Карстен Никел, управляващ директор на Teneo Intelligence, Линднер може да предпочете да води своята партия в парламента, вместо да поеме пост в кабинета под егидата на Меркел.

"Има спекулации, че Линднер може да остане извън управлението, предпочитайки по-силен профил извън правителството," казва Никел.

"Предизборната кампания на неговата партия се концентрира и върху личността, и най-вече върху тази на Линднер, но не съм сигурен дали това е достатъчно, за да оглави финансовото министерство и да стане фактическия лидер на Еврогрупата."

Александър Граф Ламбсдорф

Друг вероятен кандидат за тази позиция е Александър Граф Ламбсдорф, който е вицепрезидент на Европейския парламент и също член на Свободната демократичeска партия.

Петдесетгодишният Ламбсдорф е част от политическа династия — неговият чичо е бил министър на икономиката в края на 70-те и началото на 80-те, а самият Ламбсдорф е бил част от Бундестага и евродепутат, което означава, че познава коридорите на властта в Брюксел добре.

Според Никел, Ламбсдорф би бил "много добър избор" за финансов министър.

"Въпреки че той няма опит в управлението, може да се каже, че има нужда от някой във финансовото министерство, който познава Брюксел и институциите там и говори няколко езика," казва Никел, добавяйки "Той има подходящите контакти и може да служи за мост между Европа и либералната база в Германия."

Волфганг Кубицки

Друг силен кандидат за поста финансов министър е 65-годишният Волфганг Кубицки, който е дългогодишен политик. Като вицепрезидент на Свободната демократическа партия, той е вторият след Линднер начело на партията.

Никел отбелязва, че най-силната карта на Кубицки е, че той има опит в управление на регионално ниво.

"В Германия е нормално министрите обикновено да имат опит на местно ниво, а Кубицки е малко по-възрастен, той е опитен политик."

Други кандидати?

Основно членове на Свободната демократическа партия са считани за най-вероятните кандидати за поста финансов министър, но не е невъзможно Християнсоциалният съюз да запази поста за някои от своите представители, според Никел.

"Може да бъде сключена някаква сделка и постът да остане при Християнсоциалния съюз, като това е нещо, което не бих изключил като вероятност," казва Никел.


Кандидат от редиците на Християнсоциалния съюз може да дойде под формата на Урсула фон дер Лaйен - единствената жена кандидат за момента.

Фон дер Лайен има опит с министерските постове в ролята й на настоящ министър на отбраната (първата жена в историята на Германия, която заема поста). Тя е заемала и други министерски позиции в последните години.

Друго име, което също се споменава като евентуален кандидат, е президентът на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) Вернер Хойер. Той обаче заяви пред журналисти в края на септември, че е изключително щастлив в ЕИБ и очаква нов шестгодишен мандат в банката, според Reuters.

"Предвид опита му в ЕИБ, Министерство на финансите, под ръководството на Вернер Хойер, може да се очаква да придвижи напред по конструктивен начин част от елементите на рерофма в еврозоната, предложени от френския президент Еманюел Макрон, в това число избрани бюджетни инициативи," смята Крис Шиклуна от Daiwa Capital Markets.

Защо се случва това и защо е важно

За Германия е традиционно по-малкият коалиционен партньор, който в този случай вероятно ще е Свободната демократическа партия, да избере министерство, което иска да ръководи.

Партията е известна с това, че защитава свободния пазар, приватизацията и гражданските свободи и е смятана за десноцентристка с насоченост към бизнеса. Най-вероятно изглежда те да си изберат финансовото министерство.

Това кой ще е следващият финансов министър на Германия е от значение не само за страната, но и извън пределите й – Германия е най-голямата икономика в еврозоната и е считана за двигател на еврозоната.

Шойбле бе проевропейски настроен, но е изразявал опасения по отношение на предложенията на Макрон за по-голяма икономическа интеграция в блока, с назначаването на финансов министър на еврозоната и бюджет на еврозоната.

Ще се следи с интерес дали следващият финансов министър на Германия ще приеме тези възгледи, а това в крайна сметка може да се окаже голямо препятствие за плановете на Макрон.

Какво остави зад гърба си Волфганг Шойбле

Който е да е новият министър, "няма да има значително смекчаване на противопоставянето на това Германия да гарантира за фискалната политика на останалата част от еврозоната," смята Шиклуна.

"Като цяло, въпреки че Свободната демократическа партия иска да се представи като носеща промяна за финансовото министерство, очаквам да видя продължаване до голяма степен на фискалната политика, независимо кой от членовете на партията ще оглави министерството. Така „черната нула“ (или целта за балансиран бюджет на Шойбле) ще остане първата и най-важна фискална цел, както всичко ще е подчинено на нея," казва Шиклуна.

"Силата на настоящия възходящ цикъл на германската икономика и влиянието върху данъчните постъпления би трябвало да даде известно пространство за маневриране. Няма обаче да има значително смекчаване на противопоставянето на това Германия да гарантира за фискалната политика на останалата част от еврозоната," добавя той.

Анализаторите са убедени, че това, което Шойбле оставя зад гърба си, а именно налагане на фискална дисциплина в еврозоната, ще бъде продължено и от неговия наследник, независимо от това кой е той или тя.