Светът върви към криза и състояние на "геополитическа депресия", на фона на президентството на Доналд Тръмп, което ускорява разделението между гражданите и подкопава световния ред, предупреждават от консултантската компания Eurasia Group.

Либералните демокрации страдат от липса на легитимност, невиждана от Втората световна война насам, а днешните лидери до голяма степен са изоставили гражданското общество и общоприетите ценности, се казва в годишната оценка на геополитическите рискове на Eurasia Group.

Това разпадане на установените норми отваря вратата за сериозно събитие, което може да разтърси световната икономика и пазари.

"За 20-те години, откакто съществува Eurasia Group, глобалната среда имаше своите възходи и падения. Ако обаче трябва да изберем една година за голяма, неочаквана криза (геополитическия еквивалент на финансовия срив от 2008 г.), това като че ли е 2018 г.," казват президентът на Eurasia Group Йън Бремър и председателят Клиф Купчан.

Глобалната мощ на САЩ се топи на фона на философията на Тръмп на ограничения и едностранчивост, която води до объркване, както сред съюзниците, така и сред враговете на страната, според Eurasia Group. Светът няма лидери, които да го преведат през предстоящата криза.

"'Америка на първо място' и политиката, която произтича от тази философия, подкопават оглавявания от САЩ световен ред, като в същото време нито една друга страна или група страни не са готови или пък имат интерес да го възстановят, което значително засилва глобалните рискове."

Ето кои са най-големите рискове през 2018 г., според Eurasia Group:

Китай ще запълни вакуума, оставен от САЩ

На фона на липсата на лидер в лицето на САЩ, Китай ще се сблъска с по-малко съпротивление по отношение на задаването на международните стандарти при търговията и инвестициите, технологичното развитие и стойността на невмешателството в делата на други държави.

Това може да принуди бизнеса да се адаптира към нов набор от правила и може да увеличи напрежението с по-демократичните сили в Азиатско-тихоокеанския регион.

Погрешните сметки пораждат конфликт

Светът се превърна в по-опасно място, защото няма световна сила, която да гарантира сигурността и недържавни участници биха могли да извършат дестабилизиращи действия.

Кибератаките и тероризмът са двете основни заплахи, но има вероятност погрешните сметки да доведат до конфликт, тъй като Северна Корея продължава да тества балистичните си ракети в район, пълен със съюзници на САЩ, а Русия продължава да подкрепя враждуващи фракции в Сирия.

Студената война в технологичния сектор

САЩ и Китай се надпреварват за доминация в сфери като изкуствения интелект и суперкомпютрите, влизайки в битка да доставят на други държави гражданска инфраструктура, потребителски стоки и оборудване, свързано със сигурността.

Това може да доведе до фрагментирано технологично пространство, в което Китай и страните в нейната сфера на влияние се опитват да контролират информационния поток, а САЩ пречи на чуждестраните инвестиции в американски технологични компании.

Тежка година за Мексико

Мексико и инвеститорите в икономиката на страната ще страдат повече от САЩ, ако преговорите около НАФТА не успеят тази година. Заради президентската кампания, която започва през март, мексиканските кандидати трудно ще приемат тежки компромиси, предлагани от антагонистичната администрация на Тръмп.

Влошаващи се отношения между САЩ и Иран

Администрацията на Тръмп обяви по-агресивна стратегия срещу ядрената програма на Иран и намеса във външните дела. Това поражда редица рискове, в това число разпадане на международното споразумение от 2015 г., напрежение, което може да доведе до смъртноносен конфликт в Персийския залив и по-настъпателна Саудитска Арабия, която приема позицията на САЩ като зелена светлина за действия, които водят до ескалация на напрежението.

Намаляващо доверие в демократичните институции

Възходът на "все по-токсичните нагласи срещу институциите" подкопава доверието в политическите институции в демократичните държави, както и в медиите и в избирателната система в САЩ. Слабостта на тези институции може да доведе до нестабилност, авторитаризъм, непредсказуема политика и конфликти.

Възходът на протекционизма 2.0

Страните използват нетрадиционни мерки, като предоставяне на държавна помощ, субсидии и изисквания "да се купуват местни стоки", за да защитят интелектуалната собственост и технологиите - тенденция, която може да бъде наречена "протекционизъм 2.0."

Това може да доведе до ескалация на протекционизма, по-усложнена и противоречива регулаторна среда и недоволство между страни, които с политиката си се атакуват едни други.

Брекзит става все по-труден за управление

Великобритания се приближава към етап от отделянето си от ЕС, който ще донесе по-тежки преговори, в това число определяне на граница на Северна Ирландия и финализирането на сумата, която Великобритания ще трябва да плати.

Британският премиер Тереза Мей трябва да разясни какви са целите на Великобритания, за да сключи сделка с Европа, но в същото време лидерството й може да бъде оспорено от конкурентни политически формации с различни приоритети.

Политика на идентичността в Южна Азия

Ислямизмът в Индонезия и Малайзия, индийският национализъм и антикитайските нагласи в Южна Азия са във възход в страни, които просперират.

Това напрежение около политиката на идентичността може да допринесе за нестабилност и протекционизъм и да се пренесе и към икономическата политика по начини, които да навредят на бизнес средата.

Стабилността в Африка намалява

Относително стабилните африкански страни, като Кот д‘Ивоар, Нигерия, Кения и Етиопия, са уязвими от по-нестабилните държави, от нарасните терористични заплахи и от собствената си неспособност да подкрепят по-слабите си съседи.

Някои от тези държави ще трябва да отделят повече пари за сигурност и могат да отчетат спад на чуждестранните инвестиции, ако насилието се отрази на и без друго колебливото инвеститорско доверие.