Уолстрийт започна втората половина на годината с променлива търговия и леко покачване, след като поредица новини дадоха да се разбере, че страната все още има сериозни икономически проблеми, но се забелязват и положителни тенденции, включително по-добрите от очакваните продажби на General Motors Corp.

Цените нараснаха в ранната сесия, след което паднаха рязко и останаха ниски през по-голямата част на деня, преди да възстановят загубите в късния следобед.

Сесията донесе още обезкуражаващи новини за инвеститорите. Цената на петрола нарасна до рекордни нива, данните от доклад показаха, че щатските производители все още са подложени на натиск, а Ford Motor Co. обяви, че продажбите на компанията са паднали през юни. Всичките тези новини засилиха страховете на пазара, че все ще не е наближил моментът, когато икономиката, която се все още страда от нарастващите цени на суровините и кредитната криза, ще тръгне нагоре.

Продажбите на GM падат с 18.2% през юни, но все пак са по-добри от очакванията на анализаторите, което запази преднината на детройтския автомобилен гигант пред Toyota Motor Corp. и вдигна цените на акциите на компанията. Новините около GM бяха в рязък контраст със слабите резултати на Ford Motor Co., чиито продажби паднаха с 27.9% през юни, което свали цените на акциите на компанията до рекордно ниско ниво от десетилетия.

Индексът Dow Jones губеше повече от 150 пункта по време на сесията, но затвори с повишение от 0.28%, до 11,382.26 пункта. По-широкият Standard & Poor's 500 нарасна с 0.38%, до 1,284.91 пункта. Технологичният Nasdaq добави 0.52%, до 2,304.97 пункта.

Цената на суровия петрол се установи на рекордните 140.97 долара за барел на Нюйоркската търговска борса като по време на сесията дори достигна над 143 долара за барел, след като опасенията за доставките и нарастващото напрежение в Близкия Изток продължиха.

Доходността на 10-годишните държавни облигации нарасна до 4.01%, в сравнение с 3.98% в понеделник.

Инвеститорите вчера получиха разочароващи данни и за разходите в строителния сектор. От Търговския департамент обявиха, че разходите в сектора за паднали с 0.4%, което е малко по-малко, отколкото икономистите прогнозираха.

Броят на губещите акции на Нюйоркската фондова борса вчера надхвърли този на печелившите в съотношение по-малко от 2 към 1. Изтъргуваният обем достигна 5.75 млрд. акции, в сравнение с 4.91 млрд. акции, изтъргувани в понеделник.

Индексът Russell 2000 на по-малките компании добави 0.28%, до 691.59 пункта.