Милиони хора в активна възраст изгубиха работата си като последица от икономическата криза в Европа.

В същото време повечето правителства ускориха въвеждането на ограничения в обществените услуги и помощите, информира АФП.

Мерките за икономии предизвикаха вълна от протести: евро-демонстрация в Брюксел, планирана за утре - деня, в който Испания ще се изправи пред петата обща стачка в историята си, а в събота Франция ще бъде залята от протести срещу пенсионната реформа.

Германия е единствената страна, която избегна масово повишаване на безработицата благодарение най-вече на частичната безработица. През 2009 година безработицата нарасна малко и след това спадна (6,9 процента през юли 2010 година при 7.1 процента през зимата на 2008 година). Германското християндемократическо правителство обяви намаляване на помощите за дълготрайно безработни и за млади семейства, след шоковата терапия на правителството на социалдемократите и зелените.

В Испания безработицата се увеличи над два пъти (20.3 процента през юли 2010 година при 7.9 през пролетта на 2007 година). Реформира се трудовото законодателство, което да направи по-гъвкаво работното време и по-лесно освобождаването от работа. Социалистическото правителство обяви два плана за икономии: увеличаване на ДДС, намаляване на бюджета на министерствата, замразяване на пенсиите, свиване на заплатите на държавните служители, отмяна на помощите при раждане на дете или помощта за дълготрайно безработните.

Франция отчете исторически темп на растеж на безработицата (10 процента през юли 2010 година при 7.6 процента през пролетта на 2008 година). Дясното правителство обяви орязване на бюджета като се предвиждат по-малко възстановяване на разходи за медицински нужди и по-малки данъчни облекчения, както и постепенно увеличаване на възрастта за пенсиониране, което предизвиква масови протести.

В Гърция равнището на безработица е най-високо от 11 години (11 процента през март 2010 година при 7.5 процента най-ниско равнище през пролетта и лятото на 2008 година). За да получи заем, социалистическото правителство обяви мерки на икономии под натиска на международните институции: намаляване на заплатите на държавните служители с 15 процента, замразяване на наемането на служители на държавна служба без секторите здравеопазване, сигурност и образование.

Въпреки шестте общи стачки от януари в Гърция ще бъдат увеличени ДДС и други данъци. Възрастта за пенсиониране на жените ще стане 65 години и ще се изравни с възрастта за пенсиониране на мъжете, а нов закон за гъвкавостта на пазара на труда трябва да улесни освобождаването от работа.

Ирландия, чието благоденствие се основаваше на пазара за недвижими имоти и политиката на ниски данъци, привличащи чуждестранните компании, бе първата страна от еврозоната, която влезе в рецесия в началото на 2008 година. Безработицата достигна 16-годишен максимум (13,6 на сто през юли 2010 година при минимум от 4.4 на сто през 2007 година).

Два плана за строги икономии станаха факт един след друг през 2009 година, налагайки, въпреки внушителните демонстрации, общ спад на заплащането и намаляване с 5 до 15 на сто на възнагражденията на служителите.

В Италия безработицата силно нарасна от средата на 2009 година. От юни тази година тя намалява (8,4 на сто през юли 2010 година при минимум от 5.8 на сто през 2007 година.). Дясното правителство в Италия обяви мерки за строги икономии, които засегнаха преди всичко държавните служители, чиито заплати бяха замразени за три години. В частния сектор възрастта за пенсиониране постепенно ще бъде вдигната.

Полша, единствената страна в ЕС, която е постигнала икономически растеж през 2009 година, въпреки това отчете увеличение на безработицата (9.4 на сто през юли 2010 година срещу 6.9 на сто през есента на 2008 година). Данъкът добавена стойност ще нарасне с един процентен пункт до 23 на сто през 2011 година поне за три години.

Във Великобритания безработицата достигна в началото на 2010 година 15-годишен максимум. Сега тя започна да намалява (7.8 на сто през юни 2010 година при минимум от 5.1 на сто през зимата на 2007-2008 година). Социалните помощи на Острова ще намаляват заради безпрецедентни мерки за икономии на правителството на консерваторите. Всяко министерство ще свие бюджета си средно с 25 на сто. Заплатата на част от служителите ще бъде замразена за две година, а повишаването на възрастта до 66 година ще бъде ускорено.

Източник: БТА