Въпреки ирландското "не", ратификацията на Лисабонския договор в останалите страни от Европейския съюз трябва да продължи. Около тази идея се обединяват повечето европейски политици, след като станаха известни резултатите от референдума в Ирландия, предаде БНТ.

Разширяването на Европа е застрашено от ирландското "не", предупреди председателят на Европейския парламент Ханс Герт Пьотеринг. Според него, докато Лисабонският договор не влезе в сила, кандидатите, с изключение на Хърватия, едва ли могат да бъдат приети. А това подкопава плановете за развитие на Евросъюза.

"Много съм разочарован. Това е голям шок за всички нас, които години наред работихме, за да реформираме ЕС", заяви председателят на ЕП. "Най-важното сега е процесът на ратифициране в другите страни да продължи. Ще попитаме нашите ирландски приятели дали виждат изход от това трудно положение. Трябва заедно да намерим решение и затова ще попитаме ирландците за техните съображения", казва още той.

Пьотеринг защити и становището, че политиците трябва да се произнасят по въпроси от ранга на Лисабонския договор. А ако хората не са доволни от политиците – да не ги избират. На ниво "кабинет" беше и изказването на британския външен министър Дейвид Милибанд.

"Ирландското правителство показа убедеността си, че другите страни, като Великобритания, трябва да продължат процеса на ратификация, за да бъде налице и британското становище, както и ирландското. Затова смятам, че е редно да продължим процедурата и да приемем ирландското предложение за обсъждане на следващите стъпки", заяви Милибанд.

По всичко личи, че следващата седмица няма да е лека за ирландския кабинет. След като ирландците не приеха договора, ратифициран вече от 18 държави, очевидно идва ред на Дъблин да даде предложение, с което да се съгласят останалите 26 страни членки.