Китайският технологичен гигант Tencent Holdings отчете рекордна печалба за първото тримесечие на тази година, което доведе до поскъпване на акциите му с 5% по време на търговията в четвъртък, предава BBC.

Компанията, която притежава популярното в Китай приложение за комуникация WeChat, обяви 61% ръст на годишна база в печалбата си, до 3.7 млрд. долара за първите три месеца на тази година.

Онлайн игрите на Tencent, като популярната Honor of Kings, увеличиха приходите на конгломерата с 26%.

WeChat, което наподобява WhatsApp, понастоящем е най-голямата социална мрежа в най-многолюдната страна в света. Това е и може би най-големият източник на приходи на Tencent.

Според анализатори, основна част от увеличението на приходите идва от геймърските приложения на компанията и поръчките, които правят потребителите, играещи на тези игри.

WeChat е интегрална част от бизнеса на Tencent, тъй като служи за инфраструктура за дистрибуция на тези онлайн видео игри.

Заедно с версията, предназначена само за Китай на име Weixin, WeChat има 1 млрд. месечни потребители – нещо, което постигна за първи път по-рано през тази година. Това помогна приходите да скочат с 55%, до 10.69 млрд. юана за първото тримесечие.

За сравнение, WhatsApp - месинджърът на Facebook, има около 1.5 млрд. месечни потребители. Освен услуга за комуникация, WeChat позволява на потребителите да поръчват такси, храна или да се разплащат онлайн.

Освен всичко друго, Tencent посочват, че новата им платформа, предназначена за геймъри, е постигнала „значителен успех”.

„Открихме платформа за разработчици на игри в края на март и над 500 мини игри са вече налични на нея”, посочват от компанията.

Запознайте се с Пони Ма, най-богатия човек в КитайПредприемачът, познат на широката общественост като Пони Ма, попадна и в подреждането на авторитетното издание Forbes на 10-те най-влиятелни изпълнителни директори в света за 2018 г.

Технологичният гигант отбелезва още, че платформата му за разплащания бързо прониква във все повече търговски обекти, включително веригите за хранителни стоки.

Компанията предлага услуга за покупка чрез сканиране на код, което елиминира чакането на опашка пред касите и носи още повече приходи поради повишаването на скоростта на обслужване в пиковите часове.

Приходоте от другите бизнеси на Tencent, включително този за облачни услуги, нарасват със 111% на годишна база.

Tencent е основана в Шънджън, Китай, през 1998 г. Компанията е листната на борсата в Хоноконг, а нейният основател Пони Ма е най-богатият човек в Китай. Tencent e първата китайска компания, чиято пазарна капитализация минава границата от половин трилион долара.