Японският премиер Шинзо Абе посети Иран по-рано тази седмица, опитвайки се да понижи градуса на дипломатическото напрежение между Вашингтон и Техеран.

Той смяташе, че моментът е подходящ за сближаване на позициите, но по време на срещата си с иранския президент Хасан Рухани заяви, че всеки случаен инцидент може да изправи региона на ръба на конфликта.

Няколко часа след неговото изказване съдбата илюстрира нагледно как точно може да случи подобен инцидент - два танкера, плаващи в Оманския залив, бяха ударени от силни експлозии, пише The Economist.

Това е вторият случай в рамките на последния месец, в който танкери са атакувани в района на Персийския залив. Оттам минава над една пета от световните петролни доставки. Първият инцидент засегна четири танкера, закотвени в близост до пристанището Фуджайра в Обединените арабски емирства.

На 12 май корпусите им бяха повредени от взривове, като, според повечето експерти, щетите са причинени от т. нар. "лепкави мини" - взривни устройства, които се прикрепят с магнити към борда на плавателния съд.

Последните две експлозии от 13 юни обаче предизвикаха доста по-сериозни щети, като и двата взривени кораба бяха евакуирани. Тепърва ще се изясняват причините за инцидента, като се разглежда дори и възможността за торпедна атака.

Японската транспортна компания Kokuka Sangyo, собственик на единия от танкерите, твърди, че корабът е бил атакуван два пъти в рамките на три часа.

Според наблюдателите, цитирани от The Economist, едва ли е случайно, че инцидентите се случват в рамките на няколко седмици в един и същи район. Разследващите служби в ОАЕ не хвърлиха директно вината върху Иран, но заявиха, че зад атентаторите стоят "държавни институции".

Съединените щати потърсиха отговорност директно от Техеран, който е регионален противник на техните съюзници от емирствата и Саудитска Арабия.

Властите в Иран обаче категорично отричат да са замесени в инцидента и дори намекнаха, че целият процес е режисиран от техните врагове.

"Ситуацията е, меко казано, подозрителна", заяви в профила си в Twitter иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф.

В миналото Иран нееднократно е отправял заплахи, че ще затвори Ормузкия проток, ако бъде атакуван. Според някои експерти взривовете са поредното предупреждение, че тази закана ще бъде изпълнена.

Външният министър Зариф и президентът Рохани вероятно разбират, че взривяването на танкери е изключително опасна "игра с огъня". Но решенията не зависят само от тях, припомня изданието.

Правителството се намира в остра вътрешна битка с агресивно настроените представители на духовенството в Иран, които нямат доверие на Запада и се ползват с подкрепата на Революционната гвардия. Военната организация поддържа шиитските групировки в Сирия и Йемен и се сражава с тези, подкрепяни от Саудитска Арабия и ОАЕ.

Гвардията поддържа високо ниво на самостоятелност, което до известна степен позволява на официалните власти в Иран да се разграничават от действията ѝ.

Такъв е случаят с т. нар. "танкерни войни" от 80-те години на миналия век, когато също са придприети серия от атаки с "лепкави мини" срещу чуждестранни кораби. Конфликтът тогава предизвиква сериозни трусове в международното корабоплаване.

Напрежението в региона започна да се покачва от пролетта на миналата година, когато президнтът на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от т. нар. "ядрено споразумение", подписано между Иран и западните държави през 2015 г. С него беше договорено разхлабване на режима на санкции срещу Техеран в замяна на ограничаване на ядрената програма на ислямската република.

Тръмп обаче поднови търговските санкции и дори въведе нови, чиято цел е да изолират Иран от глобалната икономика. Властите в Техеран в продължение на една година се опитваха да предоговорят споразумението и да настояват пред европейските си партньори за преразглеждане на американската позиция.

Усилията им обаче не се увенчаха с успех и преди малко повече от месец правителството на страната заяви, че ще започне отново да обогатява уран, без да се съобразява с договорените ограничения.

Как развиващите се държави преобърнаха световната търговия? Икономическият център на света постепенно се измества на изток

За арабските държави от другата страна на Залива атаките срещу танкерите са част от продължителна тревожна тенденция. През май, два дни преди инцидента във Фуджайра, в централната част на Саудитска Арабия, на 700 километра от границата с Йемен, беше взривен ключов петролопровод.

На 12 юни ракета удари международното летище в Аба, като при инцидента бяха ранени 26 души. И двете атаки бяха извършени от въоръжените сили на хутите - шиитските милиции, които контролират части от Йемен и се сражават срещу саудитската армия.

Според ООН Иран снабдява с оръжие силите на хутите, включително с дронове и ракети.

До този момент Саудитска Арабия и нейните съюзници се въздържаха от крайни действия, избягвайки директна ескалация на конфликта, който може да окаже катастрофален ефект върху петролния износ. Обединените арабски емирства бяха особено предпазливи в оценките си за серията от инциденти през последния месец.

Ако се очаква някакъв по-твърд отговор, той най-вероятно ще дойде от САЩ, пише The Economist. Съветникът на Тръмп по сигурността Джон Болтън отдавна лобира за смяна на режима в Иран и дори за военна намеса в ислямската република.

Американският президент обаче се опитва да поддържа баланс между директните заплахи и предложенията за преговори. Според анонимни източници, цитирани от изданието, той дори е натоварил японския премиер Шинзо Абе с мисията да предаде лично съобщение на иранския лидер аятолах Али Хаменей, който обаче отказал да го приеме.

"Ние не вярваме, че САЩ искат да проведат открити и честни преговори с Иран. Защото подобно предложение не би могло да дойде от човек като Тръмп", смята Хаменей.

Междувременно Белият дом вече започна да засилва военното си присъствие в региона на Персийския залив. Миналия месец там бяха изпратени група самолетоносачи на патрулираща мисия, която има за цел да предотврати извършването на нови атаки срещу плавателни съдове.

Освен това Пентагонът изпрати допълнителни военни части от 1500 души в базите в Катар, Бахрейн и Ирак. У дома Тръмп се опитва да се справи със съпротивата в Конгреса и да премахне юридическите ограничения за продажбата на оръжия на Саудитска Арабия и ОАЕ.

Всички замесени страни в конфликта твърдят, че не желаят да се стига до открити военни сблъсъци. Но дори и да са искрени в намеренията си, границата може лесно да бъде прекрачена. Арабските държави от Залива и техният съюзник САЩ не могат да толерират заплахи срещу корабоплаването, което е ключов двигател на икономиките им.

Шинзо Абе вероятно беше прав в настояването си за дипломатическо решение на конфликта. Но събитията, които се случиха по време на неговата визита, показаха колко трудно ще бъде то, пише още The Economist.

Цената на петрола се повиши след новината за взривените танкери. Фючърсите на американския лек суров петрол добавиха над 2% по време на вчерашната търговска сесия, а към момента се търгуват на ниво от 52.20 долара за барел.

Сортът Брент поскъпна с 2.2 на сто, до 61.31 долара за барел. Според експерти, цитирани от Marketwatch, евентуалната ескалация на конфликта в Залива може да доведе до поскъпване на "черното злато" с над 7 долара за барел.