Оксфордският речник обяви „пост-истина“ за международна дума на 2016 г. Тя отразява силно политизираните 12 месеца, съобщава ВВС.

Думата е определена като прилагателно, отразяващо обстоятелства, при които обективни факти нямат толкова голямо влияние за оформянето на общественото мнение, колкото емоционалния заряд.

Думата е избрана след гласуването на британците за напускане на ЕС през юни и президентските избори в САЩ този месец. Представителят на Оксфордския речник Каспър Гратуол заяви, че пост-истина може да се превърне в „една от определящите дума на нашето време“.

Пост-истина, която се свързва с фразата „политика на пост-истината“, беше избрана пред други политически термини, като брекзитър (човек, който подкрепя напускането на ЕС от Великобритания) и алт-райт (идеологическа група, свързвана с крайно консервативни и реакционни възгледи, характеризираща се с отхвърляне на традиционната политика и използването на онлайн медиите за разпространяване на преднамерено противоречиво съдържание).

Думите финалисти тази година отразяват социалните, културни, политически, икономически и технологични тенденции и събития през 2016 г.

Недоверие към фактите

Оксфордският речник отбелязва, че думата пост-истина е използвана за първи път през 1992 г. Но честотата на употребата й нараснала с 2000% през 2016 г. спрямо миналата година заради референдума във Великобритания за членството в ЕС и в кампанията за Белия дом в САЩ.

„Стимулирана от възхода на социалните медии като източник на новини и нарастващото недоверие към фактите, предлагани от традиционните политици, понятието пост-истина пуска своите лингвистични корени от известно време“, казва Гратуол.

„Тази дума започна да се употребява много често през юни покрай шумотевицата около брезкит и отново през юли, когато Доналд Тръмп си осигури номинацията на републиканците за президент. Предвид факта, че няма признаци за намаляване на употребата на тази дума, не бих се изненадал, ако тя стане една от определящите думи на нашето време“, допълни той.

Миналата година Оксфордският речник избра пиктография за дума на годината за първи път в историята си. Тогава той съобщи, че „емоджито със сълзи от радост“ най-добре изразявало „настроението и тревогите на 2015 г.“.