Финансовата криза може да засегне страни с дефицит по текущата сметка над 5% от брутния им вътрешен продукт (БВП), предупреди изпълнителният директор на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик Строс-Кан в интервю за в. "Ню Йорк таймс". Според икономисти сред тези страни са България, Естония, Румъния и Турция.

Има над 20 държави с дефицити по текущата сметка, надвишаващи пет процента от брутния им вътрешен продукт (БВП), което ги поставя в категорията на застрашените, изтъква Строс-Кан. Той не назовава имена, но, според икономисти, сред най-застрашените в Европа са България, Естония, Румъния и Турция, в Африка това са Южна Африка и Нигерия, а в Латинска Америка - Венецуела и Еквадор.

Две от най-застрашените държави се намират на източната граница на Европа: България и Румъния, които са натрупали огромни дефицити по текущата сметка и чиито икономики са прегрели, отбелязва изданието. "Тези държави се разраснаха твърде бързо или взимаха твърде много кредити", изтъква Петер Акош Бод, бивш президент на унгарската централна банка. "Ако притокът на капитал към тях спре изведнъж, те биха изпаднали в големи затруднения".

Списъкът не включва четирите най-големи нововъзникващи пазарни икономики - Китай, Русия, Бразилия и Индия - които имат "здравословни" търговски излишъци или стотици милиарди резерви от чуждестранна валута, въпреки че Русия е уязвима към спада на цените на петрола, изтъква Строс-Кан в интервюто за "Ню Йорк таймс".

Според икономистите Западна Европа едва ли ще бъде засегната сериозно, въпреки че там има банки, притежаващи активи, които са свързани с ипотечни кредити. В резултат на това високопоставени представители от ЕС не обърнаха внимание на призива на министерството на финансите на САЩ да предприемат усилия за насърчаване на финансовата система.

След като Европа и Азия подценяват нуждата от спасителни планове за техните банки в стила на САЩ, кризата би могла да застраши различна група държави: тези в Източна Европа, Латинска Америка и Африка, които зависят от чуждестранен капитал и имат търговски дефицити подобно на САЩ, посочва Строс-Кан.

Шефът на МВФ призовава за многостранни консултации - включващи САЩ, Европа, Китай и други финансови сили - за разработването на координирани мерки за преодоляване на кризата.

Източник: БТА, Снимка: БГНЕС/ЕРА