Най-голямата криза на Уолстрийт от Голямата Депресия насам може да изтрие около 185 млрд. долара от заплати и печалба за американците, което е равно на 600 долара за всеки американски гражданин, изчисляват от университета в Ню Йорк. Всички в САЩ са усетили намаляване на доходите си - от сервитьори, до учители и т.н, пише Bloomberg.

От януари до сега 255 441 души са загубили работата си във финансовия сектор, а доходите на хиляди други са намалели.

Само в Ню Йорк, размерът на раздадените бонуси е спаднал до 18.4 млрд. долара миналата година, спрямо 32.9 млрд. долара за 2007 г.

Единствените сектори, засегнати повече от финансовия, са тези на потребителските услуги и индустриалният сектор, където закритите работни места са съответно 383 340 и 270 278.

Американците масово намаляват разходите си. Магазините и заведенията в Манхатън, където преди служителите от финансовите компании се редяха на опашка, за да си купят сандвич за 10 долара в обедната почивка стоят празни. Подобна е ситуацията във всички сектори, като осбено пострада този на услугите - фризьорските услуги за 100 долара отново станаха лукс, хората освобождават градинарите си и вършат в дома си сами всичко, което могат.

Сегашната криза идва след период на прекален лукс. Според изследване, цитирано от Bloomberg, компенсациите на Уолстрийт в периода 1995 - 2006 г. са били завишени с около 50%. Хората ще си възвърнат доходите, коментират експерти от Кембридж, Масачузетс, като се преквалифицират, преместят, намерят друга работа, но ще бъдат нужни около 10 години, за да постигнем отново нивото от преди кризата.