Най-тежката икономическа криза в Италия от Втората световна война е благодат за мафиотските организации в страната, след като броят на засечените подозрителни банкови транзакции скача, информира Reuters, позовавайки се на данни на Централната банка на Италия.

Случаите за заподозряно пране на пари през финансови институции нарастват със 147% за периода 2010-11 г., в сравнение с предходните две години, "и продължават да растат", заяви Анна Мария Тарантола, заместник-директор на банката пред парламента.

В около 800 от всички случаи са замесени хора, които са арестувани или в момента се разследват за мафиотска дейност. Една четвърт от случаите са в Северна Италия, извън територии, които традиционно се контролират от мафията.

Организираните престъпни групи, като сицилианската Коза Ностра, Камората в района около Неапол или калабрийската Ндрангета, отдавна държат в клещите си италианската икономика.

Тяхната хватка обаче се затяга по време на настоящата икономическа криза, тъй като банките намалиха кредитирането и криминалните мрежи, които разполагат с много пари, увеличиха инвестициите си в реалната икономика.

"Прането на пари е антициклична дейност, която се засилва във времена на криза", казва Тарантола.

През 2011 г. организираната престъпност в Италия е генерирала годишен оборот от около 140 млрд. евро, или около 7% от БВП на страната, показа доклад на базираната в Рим група за борба с рекета SOS Impresa.